Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemcy nie chcą poświęcać się dla Ukrainy – list saskich rzemieślników do kanclerza Scholza

Okręgowe stowarzyszenie rzemieślników z Halle-Saalekreis w Saksonii-Anhalt wezwało kanclerza Olafa Scholza w liście otwartym do zaprzestania wszelkich sankcji wobec Rosji i rozpoczęcia negocjacji w celu zakończenia wojny z Ukrainą. List podpisało 16 sygnatariuszy ze wszystkich cechów.

„Chcielibyśmy zacząć od podkreślenia, że atak Rosji na Ukrainę jest wyraźnym naruszeniem Artykułu Drugiego Karty Narodów Zjednoczonych i jest przez nas postrzegany i krytykowany jako poważne przestępstwo” – piszą autorzy listu. Jednak wojna ta nie rozpoczęła się, jak twierdzą, 24 lutego 2022 roku. Ponadto okręgowe stowarzyszenie rzemieślników jest „słusznie zaniepokojone. [Ma] obawy o przyszłość naszych dzieci i wnuków, obawy o dalsze istnienie naszych firm, obawy o nasz kraj”. Dalej czytamy: „My jako rzemieślnicy wiemy z wielu rozmów z naszymi klientami, że zdecydowana większość nie jest skłonna poświęcić dla Ukrainy wypracowanego z trudem standardu życia. To też nie nasza wojna!”. Powołują się na to, że według publikacji Transparency International Deutschland w 2021 r. Ukraina zajęła 122 miejsce pod względem korupcji. „Żaden inny europejski kraj nie wypada tu gorzej” – piszą sygnatariusze, i w żadnym wypadku nie można mówić o nieskazitelnym państwie demokratycznym w przypadku Ukrainy. Rzemieślnicy pytają zatem: „I chce Pan narazić dla niej [tj. Ukrainy] Niemcy?”. Według nich w kraju panuje niepokój, a ceny urosły w takim tempie, że przeciętnie zarabiający wkrótce nie będą już w stanie płacić za swoje utrzymanie. Wtedy nawet normalna, niezbędna praca fizyczna stanie się nieopłacalna, co będzie prowadzić do zwolnień i zamykania firm. „Czy chce być Pan kanclerzem, który zrujnował Niemcy?”, pytają. „Czy naprawdę chce Pan poświęcić swój kraj dla Ukrainy?”

Okręgowe stowarzyszenie rzemieślników stawia zatem trzy postulaty: „1. Natychmiastowe zaprzestanie wszelkich sankcji wobec Rosji. 2. Natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji dyplomatycznych w celu zakończenia wojny. 3. Wszystkie decyzje polityczne mają być sprawdzone pod kątem korzyści dla narodu niemieckiego – tak jak Pan przysięgał”. Na końcu listu jest napisane: „Nie mówimy o temperaturze w pomieszczeniach niższej o jeden lub dwa stopnie ani o tym, że baseny muszą obniżyć temperaturę wody. Mówimy tutaj o śmierci Niemiec! Wiele osób w naszym kraju zdaje sobie z tego sprawę, dlaczego Pan nie?” I: „ Proszę zmienić kurs. W interesie naszej ojczyzny”.

Były poseł CDU do Bundestagu i komisarz rządu federalnego ds. Europy Wschodniej Christoph Bergner z Halle wyraźnie zdystansował się od autorów i sygnatariuszy listu. „Atak Putina nie tylko złamał prawo międzynarodowe, ale także zniszczył zaufanie Niemiec do polityki rosyjskiej” – napisał w oświadczeniu. „Tego zaufania nie odbudują niemieckie ustępstwa, takie jak jednostronne zniesienie sankcji wymaganych w piśmie okręgowego związku rzemieślników”. Co więcej, taka polityka byłaby „kosztem naszych wschodnich partnerów z UE. Nie leżałoby to w interesie Niemiec”, ponieważ zagrażałoby to całemu projektowi europejskiemu. Bergner podkreśla: „Zależy mi na tym, aby samo społeczeństwo ukraińskie, czyli naród państwa ukraińskiego, dzielnie i zdecydowanie broniło swojego kraju przed agresorem. Chodzi o prawo ludzi do samostanowienia. Jako Niemcy Wschodni, biorąc pod uwagę nasze doświadczenia w byłej NRD, nie powinniśmy beztrosko ignorować prawa Ukraińców do samostanowienia!”

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.