Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Portugalia kolejnym krajem zezwalającym na eutanazję

W ubiegłym tygodniu parlament portugalski zatwierdził ustawę dotyczącą końca życia. Oznacza to, że wspomagane samobójstwo i eutanazja są teraz zdekryminalizowane. Biskupi alarmują, że w ten sposób podważone zostały etyczne podstawy prawa.

Konferencja Episkopatu Portugalii (KEP) wyraża swój smutek po głosowaniu nad wnioskiem. Biskupi wydali oświadczenie, w którym wskazują, że „eutanazja i wspomagane samobójstwo stanowią poważne zagrożenia dla ludzkości”. Prawo stanowione nie może opierać się na dowolnych założeniach, ale musi mieć jasne podstawy moralne, tymczasem „wraz z tą legalizacją zostaje złamana podstawowa zasada etyczna, która przekłada się na zakaz celowego powodowania śmierci”.

Biskupi szczególnie zaniepokojeni są usunięciem klauzuli, która „gwarantuje właściwą równowagę między ochroną życia a poszanowaniem autonomii pacjenta”. Przyjęty projekt ustawy legalizuje śmierć z wyboru nie tylko w przypadku choroby terminalnej, ale także w innych sytuacjach. Portugalscy biskupi obawiają się, że „samookreślona” śmierć będzie obecnie promowana jako rozwiązanie „dla osób cierpiących na choroby czy to w fazie terminalnej, czy też nie, lub z powodu poważnej niepełnosprawności”. To nie jest właściwa droga. Zamiast tego społeczeństwo powinno zainwestować w opiekę paliatywną, która obejmuje „troskę o dobrostan i miłość, przywraca nadzieję i godnie traktuje ludzkie życie aż do jego naturalnego końca”.

Pacjenci – obciążeniem?

Nowym prawem zaniepokojeni są także katoliccy prawnicy i lekarze. Kierują apele do prezydenta Portugalii, aby nie podpisywał ustawy. Według Stowarzyszenia Jurystów Katolickich (AJC) i Stowarzyszenia Portugalskich Lekarzy Katolickich (AMCP) uchwalona propozycja jest złamaniem zasady cywilizacyjnej i wyraźnie poszerza wskazania do eutanazji. Opublikowały one oświadczenie, w którym czytamy, że nowe prawo rozszerza eutanazję także na przypadki osób, „które mogłyby żyć jeszcze przez wiele lat”. Stowarzyszenia obawiają się, że Portugalia będzie krajem o jednym z najbardziej permisywnych systemów prawnych. Argumentują, że jest to niebezpieczne, gdyż pacjenci mogą poczuć, że „społeczeństwo postrzega ich teraz jako poważne obciążenie”.

W oświadczeniu katoliccy prawnicy i lekarze ponownie podkreślają swój sprzeciw wobec legalizacji samobójstwa i wskazują, że zakaz zabijania leży u podstaw portugalskiego porządku prawnego. Dlatego argumentują, że eutanazja i wspomagane samobójstwo nie są czynnościami medycznymi.

Fałszywy argument o prawie do samostanowienia

Inês Quadros, wiceprzewodnicząca AJC, potępia nową ustawę w najmocniejszych słowach, określając ją jako tragiczne nieporozumienie. Według Quadros jest oczywiste, że konstytucja zawiera prawo do życia. „Bez życia nie ma wolności” – dodaje. Argument o wolności, często używany na rzecz samostanowienia o śmierci, jest fałszywy. W rzeczywistości to inni decydują za daną osobę. „Jest grupa ludzi, która w chłodny i zdystansowany sposób zatwierdza lub autoryzuje taki wniosek”. Quadros ma nadzieję, iż portugalski prezydent zawetuje ustawę, tak jak zrobił to wcześniej.

Wypychanie z „łodzi życia”

Międzyreligijna Grupa Robocza ds. Religii i Zdrowia (GTIR) wydała oświadczenie, stwierdzające, że portugalski parlament „tworzy kulturę odrzucania, przerywając wały chroniące życie”. W skład GTIR wchodzi kilka wyznań, m.in. portugalski Sojusz Ewangelicki, portugalska wspólnota hinduistyczna, lizbońska wspólnota islamska i Kościół katolicki.

W sumie dziewięć wspólnot religijnych, postrzega zatwierdzenie ustawy o samostanowieniu o śmierci jako próbę wprowadzania „oferty śmierci dla pacjentów w ciężkim cierpieniu i ukazywania im jako wyjścia zakończenie własnego życia”. To nie jest właściwa droga. Zamiast tego potrzebujemy „współczujących społeczeństw, zdolnych nie wypychać nikogo z łodzi życia, ale towarzyszyć mu do końca”.

Według grup religijnych prawo nie może pozwalać na zabijanie, a tym stwarzać presji na pozbawianie kogokolwiek życia. Jak podkreśla oświadczenie, tylko „życie jest źródłem prawa”. Odcięcie prawa od tego źródła oznacza niszczenie całego systemu prawnego pod pozorem ochrony indywidualnej wolności.

za:opoka.org.pl

***

Smutny koniec zachodniej... kultury... Kultury życia.

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.