Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wiceszef MEiN o wecie prezydenta A. Dudy: Przyjął wersję totalnej opozycji

Pan prezydent w tym wypadku, inaczej niż w większości spraw, przyjął wersję totalnej opozycji – powiedział w czwartek w Polsat News wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Wiceminister Dariusz Piątkowski podczas rozmowy z Polsat News wskazał, że żałuje, iż prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

    „Jako poseł identyfikowałem się z tym projektem ustawy” – dodał.

Ocenił, że negatywne sygnały, które docierały do prezydenta, pochodziły z jednej strony sporu politycznego.

    „Tak naprawdę równie dobrze pan prezydent mógłby powiedzieć, że np. jakaś strona sporu politycznego była przeciwna likwidacji gimnazjów i dlatego nie popierałby likwidacji gimnazjów, a jednak podpisał tamten projekt ustawy. (…) Wyraźnie widać, że jedna strona sceny politycznej ma inny pogląd na funkcjonowanie Polski, także na funkcjonowanie polskiej edukacji. Ona nie zgadzała się na ten projekt ustawy. Pan prezydent w tym wypadku, inaczej niż w większości spraw, przyjął wersję totalnej opozycji. Żałuję, że tak się stało” – podkreślił wiceminister.

Dopytywany o powód takiej decyzji prezydenta odpowiedział, że nie jest pracownikiem prezydenckiej kancelarii.

    „Przypomnę, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości spotykali się z przedstawicielami kancelarii prezydenta i ta ustawa częściowo przynajmniej implementowała założenia projektu prezydenckiego, który poruszał podobną tematykę, czyli dotyczącą wchodzenia organizacji pozarządowych do szkół. Ten projekt poselski był znacznie szerszy, ale częściowo brał pewne elementy z projektu prezydenckiego, generalnie poszerzał prawa rodziców przy decyzji o wchodzeniu tych organizacji pozarządowych” – wskazał Dariusz Piontkowski.

Jednocześnie zaznaczył, że prezydent ma swoje konstytucyjne uprawnienia i to on ostatecznie decyduje jak zachowa się wobec konkretnego projektu ustawy.

    „Ja mogę powiedzieć o swoich odczuciach. Według mnie był to dobry projekt ustawy” – wyjaśnił.

Dariusz Piątkowski pytany, czy kolejne już weto noweli Prawa oświatowego powinno skutkować dymisją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odpowiedział, że „absolutnie” nie ma takiego powodu, tym bardziej, że projekt noweli był poselski.

    „To raczej szkoda, że pan prezydent inaczej patrzy niż ugrupowanie polityczne, z którego się wywodzi” – dodał.

Odnosząc się do pytania, czy podjęta zostanie trzecia próba zmian w Prawie oświatowym wskazał, że na tę chwilę nie wiadomo, jaka będzie decyzja. Jednocześnie ocenił, że przytłaczająca większość zapisów zawetowanej ustawy powinna wejść w życie dla „dobra polskiej szkoły”.

    „Czy będziemy wracali do tematu całościowo czy jakimiś fragmentami, trudno mi na tę chwilę powiedzieć. Natomiast na pewno duża część tych przepisów musi wręcz wejść po to, żeby polska szkoła mogła dobrze funkcjonować” – zakończył Dariusz Piontkowski.

Prezydent o decyzji weta nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej, poinformował na czwartkowej konferencji prasowej.

    „Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Część z tych listów było podpisanych przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych” – podkreślił prezydent Andrzej Duda. „Część z tych listów są to listy podpisane przez osoby prywatne, ale są też takie, które są podpisane przez kilkanaście tysięcy osób jednocześnie” – zaznaczył Andrzej Duda.

W ocenie szefa państwa polskiego mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Zwracał uwagę, że nie było wysłuchania publicznego, a projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne.

za:www.radiomaryja.pl

***

Cóż, trzeciej kadencji nie będzie, zatem już można?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.