Skandaliczna rezolucja PE. „To próba wykorzystania unijnych instytucji do zmiany władzy w Polsce”

Wśród wielu decyzji podejmowanych przez polskie władze, Parlamentowi Europejskiemu nie podoba się m.in. nowelizacja Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w marcu. Eurodeputowani przyjęli rezolucję, w której domagają się misji obserwacyjnej OBWE w Polsce. Ponadto wzywają Komisję Europejską do wykorzystania wszelkich narzędzi wpływu na nasz kraj.

„Próbuje się wykorzystać instytucje europejskie do zmiany władzy w Polsce, do ingerowania w demokratyczne wybory w Polsce” – alarmuje europoseł Beata Szydło.

W przyjętej dziś „rezolucji w sprawie prawa wyborczego, komisji śledczej i praworządności w Polsce” Parlament Europejski krytykuje m.in. ustawę powołującą komisję do zbadania wpływów Kremla na polską politykę. Jednak europosłowie mają więcej zastrzeżeń. Wyrażają też „głębokie zaniepokojenie” zmianami w polskim prawie wyborczym. Co więcej, w rezolucji stwierdzono, że… odpowiedzialnej za rozpatrywanie sporów wyborczych Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego „nie można uznać za sąd niezawisły i bezstronny ustanowiony uprzednio na mocy ustawy w rozumieniu Karty i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

- „Europarlament wzywa Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, aby zorganizowało pełną misję obserwacyjną na zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce” - apeluje PE.

Skandaliczny dokument komentowała na konferencji prasowej europoseł PiS Beata Szydło.

- „Dzisiaj PE przyjął rezolucję przeciwko Polsce. To rezolucja przygotowana przez wszystkie kluby, w których są europosłowie wybrani z Polski, z opozycji, którzy cały czas nakłaniają swoich kolegów do tego, ażeby uderzać w Polskę”
- oceniła była premier.

- „W tej rezolucji jest sformułowanie, że PE wzywa KE do wykorzystania wszystkich narzędzi i możliwości, ażeby zmienić sytuację w Polsce. To oznacza tyle i aż tyle, że próbuje się wykorzystać instytucje europejskie do zmiany władzy w Polsce, do ingerowania w demokratyczne wybory w Polsce” - dodała.

Głos zabrał również europoseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski, który zwrócił uwagę na głosowanie europosłów polskiej opozycji nad ważnymi dla naszego państwa poprawkami, z których pierwsza dotyczyła przekazania Polsce dodatkowych środków na wsparcie Ukrainy.

- „Okazało się, że żaden z polityków opozycji nie poparł tej poprawki. Następnie pojawiła się poprawka, ażeby zaprzestać przymusowej relokacji migrantów wbrew woli Polski, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy. Okazuje się, że znów politycy opozycji nie poparli tej poprawki” - powiedział.

- „Wreszcie kluczowa poprawka dotycząca tego, aby odblokować Polsce środki z KPO. (…) Czy opozycja poparła tę poprawkę? Oczywiście też nie. Mówić można wszystko, ale zrobiliśmy opozycji sprawdzam. Okazuje się, że codziennie od rana do wieczora kłamią” - dodał.

za:www.fronda.pl

***

Kuriozalna rezolucja i warunki stawiane przez europarlament. "Tego nie wymyśliłby nawet Monty Python"

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której krytykuje powołanie w Polsce komisji weryfikacyjnej ds. wpływów rosyjskich oraz nowelizację prawa wyborczego. - Parlament Europejski domagając się misji obserwacyjnej OBWE w Polsce, rozpoczął nowy etap w pisaniu czarnej legendy o naszym kraju. - powiedziała europosłanka PiS Izabela Kloc.    W ten sposób polityczni sojusznicy Donalda Tuska przygotowują propagandowe wytłumaczenie jego zbliżającej się wielkimi krokami klęski wyborczej. Dzięki ich niczym nie poskromionej arogancji wobec Polski organizacja skupiająca takie kraje jak Kazachstan, Turkmenistan, Tadżykistan czy Uzbekistan będzie nadzorować demokratyczne procesy w Polsce. Tego nie wymyśliłby nawet Monty Python, ale jak widać w Parlamencie Europejskim nie ma granic absurdu, których nie można przekroczyć

– powiedziała europosłanka Izabela Kloc.

W rezolucji skrytykowano także nowelizację polskiego Kodeksu wyborczego z marca br. Zdaniem części eurodeputowanych wprowadzone zmiany mogą dyskryminować głosujących za granicą. Autorzy ocenili także, że "izba polskiego Sądu Najwyższego zajmująca się sporami wyborczymi nie może być uważana za niezawisły i bezstronny sąd". Rezolucja wzywa polskie władze "do dostosowania sposobu przeprowadzania wyborów do standardów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz innych międzynarodowych zobowiązań i standardów demokratycznych".Parlament Europejski wezwał też do zorganizowania pełnowymiarowej misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych w Polsce.

za:niezalezna.pl/491085-kuriozalna-rezolucja-i-warunki-stawiane-przez-europarlament-tego-nie-wymyslilby-nawet-monty-python