Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dyrektor "Zachęty", Janusz Janowski, odwołany. "To cios w pluralizm, potrzebny sztuce narodowej jak tlen"

Ministerstwo kultury odwołało z funkcji dyrektora "Zachęty" dr. Janusza Janowskiego.                                   - To cios zadany pluralizmowi, który sztuce narodowej jest potrzebny jak tlen. Wreszcie radykalne zerwanie z dobrym obyczajem wyłączenia najważniejszych instytucji kultury z systemu partyjnych łupów - powiedział Janowski w wygłoszonym oświadczeniu.

Dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołało z funkcji dyrektora Zachęty dr. Janusza Janowskiego. Resort przekonywał, że powodem decyzji ma być "niewywiązanie się przez dyrektora (...) ze stworzenia i realizacji strategii instytucji kultury, co uniemożliwiło realizację statutowych zasań Zachęty". Według MKiDN, nowy dyrektor instytucji zostanie wyłoniony w drodze konkursu, a do tego czasu instytucją będzie kierowała osoba pełniąca obowiązki dyrektora.

Dr Janowski wygłosił oświadczenie, w którym wskazał, że decyzja podejmowana jest w momencie prezentowania ważnej wystawy malarstwa polskiego i rozwoju galerii. To policzek wymierzony twórcom, którzy dzięki otwarciu Zachęty na nowe środowiska artystyczne, mogli zostać odkryci i docenieni. To cios zadany pluralizmowi, który sztuce narodowej jest potrzebny jak tlen. Wreszcie radykalne zerwanie z dobrym obyczajem wyłączenia najważniejszych instytucji kultury z systemu partyjnych łupów - wskazał.

    - Nawet narodowe instytucje kultury stają się w czasie tej władzy przestrzenią partyjnego zawłaszczania i jest to pokazanie pogardy inaczej myślącym Polakom – dodał dyrektor Zachęty.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.