Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Szturm modlitewny we Francji: prezydent Macron forsuje eutanazję, katolicy gromadzą się na czuwaniu

Katolicy z regionu paryskiego gromadzą się dziś na wieczornym czuwaniu modlitewnym w intencji obrony życia. Zbiega się ono w czasie z rozpoczętą wczoraj parlamentarną debatą na temat ustawy o końcu życia. Czuwanie rozpoczyna się o godz. 19.30 w kościele Saint-Germain-l'Auxerrois w Paryżu.

Zapraszając na czuwanie, bp Matthieu Rougé podkreśla, że katolicy nie mają obsesji na punkcie kwestii bioetycznych. Podzielają jednak przerażenie, jakie budzi brutalność rządowej ustawy wprowadzającej we Francji eutanazję i wspomagane samobójstwo bez zapewnienia przy tym powszechnego dostępu do opieki paliatywnej. Bp Rougé podkreśla, że imponująca jest różnorodność osobistości bardzo wysokiego szczebla, które sprzeciwiają się temu projektowi.

    „Jak prezydent republiki i rząd mogą pozostać głusi na takie apele? Czy pozwolimy, aby machina parlamentarna, która stała się diaboliczną maszyną, wciągnęła nas w destrukcyjną logikę śmierci dla naszego społeczeństwa?” – pyta ordynariusz Nanterre.

W czuwaniu obok modlitwy będzie też miejsce na świadectwa. Głos zabiorą m.in. niepełnosprawni, którzy uczestniczyli w ŚDM w Lizbonie, a także jeden z czołowych francuskich piłkarzy.

Cytując kard. Bustillo, bp Rougé podkreśla, że w obecnej sytuacji obowiązkiem chrześcijan jest wierzyć, że ludzkie życie jest zawsze darem dla ludzkości. „Powinniśmy powiedzieć każdej osobie: twoje życie się liczy, bez ciebie świat byłby mniej piękny!” – dodaje organizator czuwania w obronie życia.

za:opoka.org.pl


***

Francja: mimo protestów lewicy senat przyjął przepisy regulujące zmianę płci u nieletnich

Zakaz terapii hormonalnych u nieletnich i kontrola przepisywania leków „blokujących dojrzewanie”. We wtorek 28 maja Senat przyjął ustawę mającą na celu uregulowanie zmiany płci przed 18. rokiem życia.

To inicjatywa Republikanów, ostro potępioną przez lewicę i kilka stowarzyszeń, ostatecznie odrzuconą także przez rząd, pomimo pewnych wahań.

Projekt ustawy autorstwa senator Jacqueline Eustache-Brinio, przyjęty większością 180 do 136 głosów, przewiduje w szczególności zakaz stosowania terapii hormonalnych u nieletnich i ścisłą kontrolę przepisywania leków „blokujących dojrzewanie”, które umożliwiają zawieszenie rozwoju drugorzędnych cech płciowych.

    Jak wskazała autorka projektu chodzi o to, by „nieletni kwestionujący płeć nie żałowali leczenia lub operacji zmiany płci w wyniku błędnej diagnozy”. Wywołało to protesty lewicy. „Prawdziwy problem polega na tym, że osoby transpłciowe istnieją i nie można nic zrobić, aby temu zapobiec” – odparowała działaczka na rzecz ochrony środowiska Mélanie Vogel.

Po głosowaniu w senacie uchwała została przesłana do Zgromadzenia Narodowego. Obecnie nie ma pewności, czy zostanie tam rozpatrzony – informuje portal La Croix.

Stanowisko rządu długo nie było jasne, ale minister zdrowia Frédéric Valletoux po wysłuchaniu wszystkich grup politycznych ostatecznie odrzucił inicjatywę, potępiając „całkowicie dogmatyczne, subiektywne podejście, w którym argumenty medyczne i naukowe mają niewielkie znaczenie”.

Kilku parlamentarzystów partii Emmanuela Macrona podpisało się pod artykułem w „Le Nouvel Obs”, potępiającym „ofensywę transfobiczną”.

    „Nie oddamy głosu podejściu, które jest jedynie pretekstem do uwiarygodnienia najbardziej radykalnych, najbardziej niesprawiedliwych i reakcyjnych stanowisk naszego zgromadzenia” – powiedział na posiedzeniu publicznym senator Odrodzenia Xavier Iacovelli.

Sprawozdawca projektu ustawy, senator Alain Milon zapewnił, że gwarantuje ona równowagę pomiędzy koniecznością „łagodzenia cierpienia pacjentów” a „ograniczeniem stosowania nieodwracalnych interwencji”.

za:opoka.org.pl

***

Oj Francji, Francjo - "stara" córo Kościoła - co się z tobą dzieje?...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.