Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krok po kroku. KSIĘGARNIE BEZ „KRZYŻA POLSKIEGO”

Część dystrybutorów książek odmawia przyjęcia do sprzedaży czterech tomów serii „Krzyż Polski”. Blokowanie rozpowszechniania tej pozycji wskazuje, jak daleko jest w obecnej Polsce do wolnego rynku czy wolności słowa. Album Krzyż Polski, podobnie jak wcześniej opublikowana przez wydawnictwo „Biały Kruk” Hołd Katyński, napotykają na niebywały opór właścicieli hurtowni i księgarń, mimo że kolejne pozycje tego wydawcy stają się bestsellerami. W tym przypadku nie mają zastosowania proste reguły ekonomiczne. Hurtownicy i księgarze nie próbują nawet kryć, że za ich odmową stoją racje polityczne.

Czterotomowe wydawnictwo „Krzyż Polski”, które swoim patronatem objęła „Gazeta Polska”, ilustrowane jest zdjęciami Adama Bujaka i opatrzone tekstami kard. prof. Stanisława Nagyego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, prof. Andrzeja Nowaka i prof. Krzysztofa Ożoga.

To nie był ich prezydent


Wydawnictwo „Biały Kruk” nie może zrozumieć sytuacji, w której część dystrybutorów odmówiła rozprowadzania tej serii w księgarniach. Odrzucili oni taką możliwość, stwierdzając, iż krzyż jest teraz sprawą polityczną. Postąpili tak zarówno niektórzy właściciele dużych firm
, jak i pomniejsi dystrybutorzy.
Problemy wydawnictwa z właścicielami hurtowni i księgarń zaczęły się od wcześniej wydanego tytułu Hołd katyński. Właściciele hurtowni i księgarń zakomunikowali wydawcy, że nie będą go rozpowszechniać. Można było wówczas od nich usłyszeć: „to nie był mój prezydent”. Mimo tworzonych przeszkód Hołd katyński sprzedał się już w ponad 100 tys. egzemplarzy.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wydawanego od listopada 2010 r. albumu Krzyż Polski. I tym razem, pomimo problemów z rozpowszechnianiem, pierwsze dwa tomy albumu, które ukazały się pod wspólnym tytułem – „Przybytek Pański”, spotkały się dużym zainteresowaniem czytelników. Tom trzeci – „Krajobraz i sacrum” ukaże się pod koniec lutego. Czwarty, zamykający serię, tom nosi tytuł „Patriotyzm i męczeństwo” i pojawi się w sprzedaży dwa tygodnie przed rocznicą katastrofy smoleńskiej. Stanie się to więc również na krótko przed beatyfikacją Jana Pawła II.

Takich rzeczy nie sprzedajemy


– Nie ujmujemy tematyki krzyża w kontekście walki politycznej, jak to próbuje się niekiedy interpretować. Przedstawiamy ją w odniesieniu do tysiącletniej tradycji – powiedział „Gazecie Polskiej” prezes wydawnictwa „Biały Kruk” Leszek Sosnowski. Pojawienie się czterotomowej publikacji poprzedziło wydanie przez jego oficynę pozycji „Europa krzyżem bogata” ujmującej szeroko znaczenie krzyża w kulturze. – Z jednej strony niektóre hurtownie czy księgarnie blokują rozpowszechnianie albumu „Krzyż Polski”, a z drugiej, inne angażują się mocniej w jego sprzedaż – wyjaśnił Sosnowski. – Są hurtownie, które bardzo chętnie biorą od nas ten tytuł, ale nie brakuje takich, od których właścicieli słyszymy: „takich rzeczy nie sprzedajemy” – mówił prezes. O tym, że niektórzy właściciele hurtowni i księgarń chcą ustawić się w roli decydujących o poglądach czytelnika, powiedziała „GP” Jolanta Kochniarczyk z wydawnictwa „Biały Kruk”. – Uznali oni, że mogą odmówić sprzedaży pozycji, która zawiera treści niezgodne z ich poglądami – skomentowała.

Z kolei Adam Sosnowski podkreślił, że w dużych sieciach handlowych, np. Empiku, nie sposób odnaleźć bestsellerów takich jak Hołd Katyński czy Krzyż Polski. Bez trudu natomiast można zaopatrzyć się tam w książkę Kronika żałoby poświęconą katastrofie smoleńskiej, wydaną przez „Gazetę Wyborczą”. To, że – jak zauważa Sosnowski – gazeta nie zostawiała suchej nitki na prezydencie Kaczyńskim, nie przeszkadza znanej sieci księgarń w sprzedaży, a nawet wyjątkowym eksponowaniu tej publikacji. Nieistotny też okazuje się być dla ich właścicieli w tym wypadku kontekst polityczny. – Walka ideologiczna w społeczeństwie informacyjnym odbywa się zakulisowo, ale jest brutalna – podsumowuje Sosnowski. – Jeden z najważniejszych jej instrumentów stanowi cicha cenzura, której świadkami jesteśmy w wielu miejscach. Polega ona na odmowie przyjęcia do sprzedaży danej publikacji – dodał. Cel takich działań jest dla niego jasny – obywatel nie może mieć dostępu do informacji bądź poglądów niekorespondujących z wymogami tzw. establishmentu politycznego.

O album Krzyż Polski pyta wiele osób. W niektórych miejscach sprzedawcy sprowadzają tomy albumu na zamówienie. Są jednak księgarnie, w których poszukujący książki słyszeli, że na pewno tu jej nigdy nie kupią.

Spójrzmy w głąb historii

Próbom budowania przeszkód wobec rozpowszechniania treści, jakie niosą ze sobą tomy albumu Krzyż Polski, można przeciwstawić słowa odnoszące się do symbolu krzyża zapisane przez kard. prof. Stanisława Nagyego: „Czy Polacy, rodacy Papieża, mogli o tym wprost porażającym świadectwie-symbolu zapomnieć? Otóż mogli! I niejedni zapomnieli! – o czym świadczą
ostatnie wydarzenia. Niestety znaleźli się i tacy, którzy publicznie głosząc się katolikami i demonstrując katolickość, pozwolili jednocześnie na publiczne, bluźniercze zniewalanie krzyża. Tak, trzeba by poważnie zastanowić się, czy współczesne pokolenie Polaków bierze rozbrat z liczącą przeszło tysiąc lat błogosławioną symbiozą Chrystusowego Krzyża z losami narodu i państwa? Ci, co mają takie myśli i zakusy, niech spojrzą w głąb swojego serca i w głąb historii swego narodu, niech popatrzą na jakim fundamencie stoi gmach, w którym mieszkają”.

Maciej MaroszAlbum jest do nabycia w Księgarni Gazety Polskiej:

za:http://niezalezna.pl/artykul/ksiegarnie_bez_krzyza_polskiego_/44392/1 (tbkn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.