Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Urząd ds. Wyznań czas przywrócić

Kryzys postępuje, Unia Europejska nie ma ochoty dawać kasy i nawet najbardziej zagorzali zwolennicy PO (poza może Tomaszami Wołkiem i Lisem) zauważają, że z wolnością prasy coś jest nie tak. Na szczęście dla rządu zawsze można się zasłonić Kościołem. Gdy w każdej właściwie dziedzinie wychodzi niekompetencja obecnej władzy bądź jej autorytarne zapędy, niełatwo jest obecnej ekipie rządowej utrzymać się na swoich stołkach. Dlatego postanowiła ona szybko znaleźć nowego wroga, przeciw któremu będzie mogła skierować swoje lotne szwadrony, zarówno dziennikarskie, jak i piarowskie. Kibole jednak już się przejedli, handlarze dopalaczami mają wszystkie argumenty, by wygrać w sądach z władzą, a pedofile, których można by wykastrować, jakoś szczególnie nie obrodzili. I dlatego padło na Kościół, który powoli jest uznawany za winnego nie tylko rozprzestrzeniania się „mowy nienawiści”, ale także porażek rządu Tuska. A przy okazji próbuje się ocenzurować ostatni w pełni wolny kanał komunikacji społecznej.

Zamiast kazań – przemowy Tuska

Cenzurowanie (określane ładnym mianem „przyglądania się”) kazań, próby wymuszenia milczenia hierarchów kościelnych i księży w sprawach trudnych i niewygodnych wpisują się nie tylko w piarowską strategię rządu, ale także w jego pomysł na stopniowe zamrażanie debaty w  Polsce. Niedzielne (a także świąteczne) msze święte są nadal istotnym kanałem komunikacji społecznej. Księża mają co tydzień ok. 15 min, by nauczać wiernych. Biskupi zaś w  każde większe święto głoszą homilie, które są omawiane (często złośliwie, ale jednak) w mediach. Ale kazanie można zastąpić słowem na niedzielę premiera.

Władza bowiem, choć kontroluje już niemal wszystkie telewizje i większą część prasy, na potężny kanał informacji, jakim jest Kościół, nadal wpływ ma niewielki. I nie jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której księża, jak TVN24 czy „Gazeta Wyborcza”, będą powtarzali, że zamiana ciał ofiar katastrofy smoleńskiej to nic wielkiego i  w  zasadzie „nic się nie stało”. Nie udało się też skłonić duchownych, by zaczęli zapewniać, że in vitro jest w porządku, a posłowie i radni PO popierający aborcję to fajni katolicy. Co gorsza znalazł się nawet arcybiskup, który jasno przypomniał politykom rządzącej formacji, że mogą głosować, jak chcą, ale do komunii potem pójść nie mogą, jeśli poprą rozwiązania przeciwne życiu.

Dość „samowoli”


Samowola zatem panuje w świątyniach zupełna. I tego, bądźmy szczerzy, rząd nie może puścić płazem. Nie może być bowiem tak, że pracę piarowców premiera czy reżimowych redaktorów niweczy jeden proboszcz, czy nawet wikariusz, oskarżający władzę o  jakieś nadużycia.

Nie powinno być też tak, że arcybiskup łódzki opowiada coś o kłamstwach, kiedy wiadomo, że i pan premier, i nasze media nawet nie są do nich zdolne, a sumienia mają czyste, bo nigdy nieużywane. I dlatego trzeba temu położyć kres, wysyłając na rozmowy z  księżmi policjantów i powołując radę, która zajmie się także oceną „mowy nienawiści” w kazaniach.

Media nadzorujące Kościół

Oczywiście nie chodzi o to, by rada ta zaczęła realnie działać i rzeczywiście kontrolowała kazania. Rząd Tuska, który nie jest w stanie nawet zbudować autostrady, by zaczynała się ona i kończyła w jakimś konkretnym, zaplanowanym miejscu, nie byłby zdolny do przeprowadzenia takiej akcji. Cel walki jest znacznie prostszy. Chodzi o  wywołanie wrażenia, że troska biskupów o  moralność, ich jasne nauczanie w sprawach społecznych powinny być ignorowane, nie wynikają bowiem z  troski o wiernych, ale z „nienawiści” do władzy i braku tolerancji.

Kontrolą zajmą się media, które co jakiś czas będą dostarczały swobodnie zmanipulowanych dowodów na skandaliczną jakość kaznodziejstwa, a  przy okazji podkreślać, że za nienawiść polityczną w  Polsce odpowiada Kościół. Próbkę takiej twórczości dała nam już niezawodna Magdalena Środa w swoich felietonach. W efekcie Kościół, który jest obecnie jedynym realnym autorytetem moralnym, będzie osłabiany i ośmieszany tak, aby jedynym głosem w  naszych domach został głos mediów, które wtłaczać nam będą do głów reżimową sieczkę. I w istocie o to chodzi w  kolejnej wojnie, jaką wytacza Kościołowi Tusk.

Tomasz Terlikowski

za: http://niezalezna.pl/35627-urzad-ds-wyznan-czas-przywrocic (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.