Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nawet w Święta szydzą z wiary!

Kabaret Neo-Nówka jako kpiarze z katolicyzmu!

TVP 2 nie odpuszcza nawet w święta Bożego Narodzenia. 25 grudnia "Dwójka" wyemituje kabaret, którego już sam tytuł godzi w uczucia religijne katolików.
"Pielgrzymka do miejsc śmiesznych" tak brzmi tytuł najnowszego programu kabaretu Noe- Nówka. Kabaret został zarejestrowany, przez TVP, 13 grudnia br. w Nyskim Domu Kultury. Przeznaczająca na programy satyryczne znaczną część czasu antenowego "Dwójka" zaplanowała wyemitować go 25 grudnia w świetnym czasie antenowym, od godz. 20.05 do  22.20. Jak czytamy na stronie ndk.nysa.pl program jest "prześmieszny."

"Tym razem wrocławianie zabierają widzów we wspólną podróż do miejsc, w których nic nie jest takie jakie powinno. W tym programie Neo-Nówka stara się zaskoczyć widza nową i czasami zaskakującą formą prezentowanych skeczy" - czytamy w recenzji programu.

Co ciekawe autor notatki o kabarecie w dalszej części informacji nie używa słowa pielgrzymka, tylko podróż. "Spoiwem spektaklu są przedstawiciele różnych grup społecznych, którzy razem z widzami wędrują w poszukiwaniu celu swojej podróży. W programie zobaczycie wyraziste postacie, kąśliwe puenty i charakterystyczny dla Neo-Nówki pazur."

Telewizyjna "Dwójka" przyzwyczaiła swoich widzów do emisji kabaretów. Z pewnością pasmo ma grono swoich wiernych widzów. Nie dziwi więc fakt, że także w Boże Narodzenie telewizja postanowiła wyemitować to co widzowie lubią najbardziej. Nic nie byłoby w tym dziwnego, ani bulwersującego gdyby nie sam tytuł programu Neo- Nówki - "Pielgrzymka do miejsc śmiesznych." Słowo pielgrzymka jednoznacznie kojarzy się z wiarą (nie tylko katolicką!). Pielgrzymujemy do miejsc świętych, a do śmiesznych? Oczywiście każdy z nas może się do nich wybrać, tylko czy to nie jest zwyczajna wycieczka, podróż itp. Mówiąc o pielgrzymowaniu do miejsc śmiesznych czyż nie bardziej chodzi o szydzenie z pielgrzymowania, osób wierzących niż o dobrą zabawę.

Drodzy twórcy kabaretu i państwo z telewizji, język polski nie jest ubogi w słownictwo! Synonimów u nas dostatek. Czy w kraju, w którym echem oburzenia odbija się wypowiedź osoby nie związanej z kościołem katolickim, że w Wielki Piątek je parówki, nie można znaleźć trafniejszego słowa dla tytułu programu jaki ma zostać wyemitowany w Boże Narodzenie? Bez wyczucia smaku nie może być dobrej zabawy. Obrażając już przez sam tytuł katolików "Dwójka" zaprzepaściła możliwość zgromadzenia przed telewizyjnymi odbiornikami osób lubiących rozrywkę w dobrym guście.

Oczywiście nie każdy jest osobą wierzącą, i taką być nie musi. Nie ma obowiązku, by w czasie świąt zjawić się w kościele, być na Pasterce. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Jednakże nawet zagłuszając prawdziwe źródło świąt Bożego Narodzenia nie zapominajmy o nim. I uszanujmy uczucia religijne tych, dzięki którym ateiści mają kilka dni wolnych od pracy pod koniec roku. Tylko tyle i aż tyle.

Agata Bruchwald

za:www.fronda.pl/a/nawet-w-swieta-szydza-z-wiary,45424.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.