Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Kolejne uderzenie świata sportu w agresorów. Rosja traci dużą imprezę sportową/.../ Media rosyjskie: Zakaz publikowania materiałów o wojnie z Ukrainą

W związku z trwającą inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę światowa federacja siatkarska FIVB odebrała Rosjanom prawo do organizacji mistrzostw świata mężczyzn w siatkówce.

Po inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę FIVB pozostaje poważnie zaniepokojona eskalacją sytuacji i bezpieczeństwem ludności Ukrainy – napisała FIVB w specjalnym oświadczeniu.

Zarząd FIVB doszedł do wniosku, że z powodu wojny na Ukrainie niemożliwe byłoby przygotowanie i zorganizowanie Mistrzostw Świata w Rosji. W związku z tym postanowił usunąć z Rosji organizację FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn, które mają się odbyć w sierpniu i wrześniu 2022 roku. Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej i Komitet Organizacyjny Siatkówka 2022 zostały odpowiednio poinformowane – czytamy w oświadczeniu federacji.

FIVB będzie szukać alternatywnych państw gospodarzy, aby zapewnić, że globalna rodzina siatkówki, w tym federacje narodowe, sportowcy, działacze i kibice, czują się bezpiecznie i dumni z udziału w radosnym i spokojnym święcie sportu –informuje światowa federacja siatkarska.

za:www.tysol.pl

***

Media rosyjskie: Zakaz publikowania materiałów o wojnie z Ukrainą

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zażądał od telewizji lokalnej TV2 w Tomsku na Syberii usunięcia materiału o wojnie z Ukrainą. Urząd zablokował także portal Tajga.info z powodu relacji o wojnie.

Kanał TV2 podporządkował się żądaniom Roskomnadzoru i usunął materiał. Była to relacja online z piątego dnia wojny z Ukrainą.

Roskomnadzor oświadczył, że chodzi o "informacje o znaczeniu społecznym", które stacja - według niego - przedstawiała nie zachowując wiarygodności. Jak wyjaśnił kanał, w materiale "określał wydarzenia na Ukrainie jako wojnę". Po usunięciu materiału strona internetowa TV2 jest dostępna na terytorium Rosji.

Roskomnadzor zablokował ponadto stronę Tajga.info, na której portal prowadził relację online o wojnie. "Nie rozumiemy istoty pretensji, ale musieliśmy usunąć relację z portalu, by nadal pracować" - poinformowała Tajga.info. Na razie Roskomnadzor nie odblokował portalu.

za:www.gosc.pl

***

Wolny świat jednoczy się przeciwko Federacji Rosyjskiej

Rzecznik rządu, Piotr Müller, odniósł się do decyzji Unii Europejskiej o wyłączeniu części rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także paniki, jaka wybuchła w Rosji w związku z rekordowym spadkiem kursu rubla. Sankcje przynoszą efekty. Myślę, że Władimir Putin czegoś takiego się nie spodziewał – powiedział Piotr Müller.

Po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w związku z agresją na Ukrainę rzecznik rządu, Piotr Müller, był pytany przez dziennikarzy o stanowisko Niemiec dot. systemu SWIFT, które ogłoszono dzień po wizycie premiera RP Mateusz Morawieckiego w Berlinie.

    – Decyzje nas cieszą. Mamy postulaty jeszcze dalej idących sankcji m.in. zamknięcia Nord Stream 1 i nieuruchomienia w przyszłości Nord Stream 2. Będziemy o tym rozmawiać, natomiast bieżąca sytuacja związana z kursem rubla i paniką, która została wywołana w całej Rosji, jeśli chodzi o niewypłacanie środków z banków i bankomatów, pokazuje, że sankcje całego wolnego świata przynoszą efekty. Myślę, że Władimir Putin się tego nie spodziewał – mówił Piotr Müller.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, powiedział w poniedziałek w Brukseli, że Europa musi być gotowa zapłacić cenę za sankcje wobec Rosji – jeśli nie zapłaci jej teraz, to w przyszłości zapłaci wyższą cenę. Podkreślił, że Europa broni Ukrainy, a jednocześnie swoich wartości i sposobu życia przed agresją putinowskiego reżimu.

Josep Borrell zaznaczył, że Unia Europejska musi jak najszybciej zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu.

za:www.radiomaryja.pl

***

Zaczynamy ścigać Putina! Minister Ziobro: W Polsce rozpoczęto śledztwo

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku z barbarzyńskim atakiem putinowskiej Rosji na Ukrainę.

- „Wydałem polecenie, aby polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina” - przekazał minister sprawiedliwości.

Śledztwo powierzono prokuratorom z Mazowieckiego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Minister podkreślił, że Polska i świat okazują zdecydowane wsparcie Ukrainie. To wsparcie musi obejmować również kwestie pomocy prawnej. Dlatego w odpowiedzi na prośbę prokurator generalnej Ukrainy, Polska włącza się w dokumentowanie zbrodniczych działań Rosji na Ukrainie.

- „W ramach tego postępowania będziemy procesowo dokumentować wszystkie zdarzenia, które potem dadzą podstawę procesową pociągnięcia winnych do międzynarodowej odpowiedzialności karnej” - wyjaśnił lider Solidarnej Polski.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podkreślił, że Polska współpracuje z prokuraturami innych państw Unii Europejskiej.

- „Pracujemy, by prokuratury unijne połączyły siły, bo uchodźcy będą się przemieszczać do innych państw, a to są świadkowie tych zbrodni, wielu z nich zabezpiecza filmy, nagrania wideo. Chcemy, by prokuratury koordynowały te działania w pozyskiwaniu materiałów” - wskazał.

Resort sprawiedliwości włączy się również w działania Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. W piątek prokurator tego trybunału Karim Khan zapowiedział zbadanie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych na terytorium Ukrainy przez rosyjskie wojska. Jeszcze dziś Polska skieruje w tej sprawie wniosek do Hagi. Wcześniej zrobiła to Litwa, a podobne działania planują inne państwa członkowskie.

Putin odpowie przed sądem za swoje zbrodnie? O możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych zbrodni na Ukrainie opowiedziała w rozmowie z „Wyborczą” specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym prof. Karolina Wierczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Ekspertka zwróciła uwagę, że zbrodniarzy do odpowiedzialności pociągnąć może nie tylko Międzynarodowy Trybunał Karny.

- „Polska ma w swoim kodeksie karnym odpowiednie przepisy, cóż stoi na przeszkodzie osądzić sprawców zbrodni popełnionych na Ukrainie, jeśli zostaliby schwytani w Polsce albo przekazani w trybie ekstradycji?” - wskazała.


 „Czy Putin nigdy nie wyjeżdża za granicę? Przecież Augusto Pinochet też chciał się leczyć w Wielkiej Brytanii i został zatrzymany na podstawie wniosku hiszpańskiego sędziego Baltazara Garzona. Kiedyś i Putin gdzieś się wybierze, prawda?” - dodała, wskazując na koniczność rozpoczęcia śledztwa również w Polsce.

za:www.fronda.pl

***

Czas usunąć Rosję z Interpolu. Jest wniosek Komendanta Głównego Polskiej Policji

Komendant Główny Polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił się do Sekretarza Generalnego Interpolu Jürgena Stocka z wnioskiem o wykluczenie Federacji Rosyjskiej z członkostwa w tej organizacji – napisała we wtorek na Twitterze Policja.

Tego rodzaju działanie, to efekt braku akceptacji dla zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Policja do wpisu dodała zdjęcie dokumentu skierowanego do Jürgena Stocka, pod którym podpisał się Jarosław Szymczyk. Dokument sporządzono w języku angielskim.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.