Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

TVN, Mosbacher i suwerenność. Polska.

Niepokojące wieści… Ambasador USA pisze „kontrowersyjny” list do premiera? Spotkanie z Mosbacher odwołuje Gowin? Po trzech latach od wyborów znów dochodzimy do tego samego pytania: czy suwerenem są Polacy, czy też TVN?

Ciekawe, że do wyłożenia kart wychodzi właśnie w kontekście sprawy tzw. „urodzin Hitlera”, arcydziwnego, pachnącego na kilometr ustawką sketczu niczym z serialu „Allo, Allo”. To jest pokaz siły (nawet taka zabawa nie dyskwalifikuje w oczach potężnych protektorów!), to jest prezentacja roli funkcjonalnej w odniesieniu do Polski (skutki międzynarodowe materiału), to jest wreszcie także sygnał, że kryzys jest poważny (trzeba bronić, bo toną).

To, że presja w obronie ustrojowego status quo (w sensie ustroju nieformalnego) przychodzi tym razem ze strony amerykańskiej, jest oczywiście szczególnie przykre, ale dziwić się nie można. Zmiany właścicielskie skutecznie i sprytnie powiązały nadwiślańską stację z częścią tamtejszego establishmentu, zarówno biznesowego, jak i politycznego. Do tego pani ambasador Mosbacher nie rozumie, choćby w stopniu minimalnym, intuicyjnym, natury postkomunizmu. A może po prostu zrozumieć nie chce, bo nie takie ma instrukcje.

Widzimy, jak wątła i jak mocno ograniczana jest nasza suwerenność, i to z każdej strony. Także ze strony kraju, który jest, i który powinien pozostać naszym najważniejszym sojusznikiem. Polska walcząca o podmiotowość nie ma zbyt wielu przyjaciół. Zresztą, nigdy nie miała. Nie wierzcie w sprzedawców złotych pigułek, którzy twierdzą, że da się w cudownie łatwy sposób wywalczyć i wolność, i szacunek, i wewnętrzną swobodę ruchów. To zawsze wymaga wysiłku. I nie obędzie się bez przykrych niespodzianek.

Paradoksalnie, presja USA w sprawie TVN-u w niczym nie zmienia tezy, że bez prezydentury Trumpa nie mielibyśmy żadnych szans. Jeśli np. w sprawie sądownictwa do presji berlińsko-brukselskiej doszłyby podobnej skali naciski amerykańskie, nie udałoby się zrealizować tego, co rząd w tej sferze osiągnął. A osiągnął relatywnie sporo.

CZYTAJ: Mimo porażki w sprawie Sądu Najwyższego, 3/4 reformy sądownictwa zostało zrealizowane. Reszta jest kwestią czasu i wyborów

Do niepodległości nie prowadzą żadne drogi na skróty, wszystko trzeba wyszarpać. Szyderstwa i złote rady niewiele tu zmienią.

Wygląda na to, że w roku 2019-ym znów będziemy głosowali, decydując o sprawie ważniejszej niż podziały partyjne: czy w Polsce suwerenem są Polacy, czy też TVN? I ten konkretny, i ten symboliczny.

autor: Jacek Karnowski

za:https://wpolityce.pl

                                                                                ***

Prezydencki minister Paweł Mucha /.../ powiedział: ,,stosunki polsko-amerykańskie są tak dobre, jak chyba w historii  jeszcze nie były"
Czyżby ambasador USA w Polsce p. Mosbacher o tym nie wiedziała?....
Persona "grata" czy "non grata"?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.