Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Zmarł adwokat Stefan Hambura. Był prezesem Światowego Kongresu Polaków.

J. Dziedziczak: To niezwykły znak, że mec. S. Hambura odszedł do Pana w Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To wielka strata dla Polaków w Niemczech

To niezwykły znak, że pan mecenas Stefan Hambura odszedł do Pana właśnie w Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Bardzo wielka strata dla środowiska polonijnego. Wielka strata dla Polaków w Niemczech – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, b. wiceminister spraw zagranicznych.  

W sobotę (2 maja) w wieku 59 lat zmarł mec. Stefan Hambura – poinformowała w mediach społecznościowych rodzina adwokata. Stefan Hambura był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej jako prawnik reprezentował także polskie organizacje w Niemczech

    – Miał on ogromne wsparcie wielu środowisk w tej ostatniej walce, w ciągu ostatnich godzin, dni. Ale niestety tak miało być i to jest niezwykle symboliczne. To jest niezwykły znak, że pan mecenas odszedł do Pana właśnie w Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Bardzo wielka strata dla środowiska polonijnego. Wielka strata dla Polaków w Niemczech. Pan mecenas znany był ze swojej bezkompromisowej walki o pozycję naszych rodaków w Niemczech. Myślę, że będzie on bardzo dobrze przez te środowiska wspominany. I wiem, że jego praca nie poszła na marne, że wiele środowisk będzie tę pracę kontynuowało. Pan mecenas był również bardzo zaangażowany w walkę o prawdę związaną z katastrofą smoleńską. Naprawdę niezwykle zasłużona postać. Wielka strata. Pan mecenas odszedł w wielu 59 lat. Jeszcze wiele lat mógłby robić wspaniałe rzeczy – powiedział Jan Dziedziczak.

Mec. Stefan Hambura upominał się m.in. o Polonię, a zwłaszcza o prawa Polaków mieszkających w Niemczech. Domagał się od władz niemieckich anulowania ustaw hitlerowskich z 1940 roku. Brał udział w proteście głodowym upominając się o uznanie mniejszości polskiej w Niemczech za pełnoprawną mniejszość narodową [więcej].

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w niektórych rejonach Niemiec pozycja Polaków jest gorsza niż przed 1939 rokiem.

    – Dekrety Goeringa z 1940 r. bardzo obniżyły pozycję środowiska polskiego w Niemczech i to niestety trwa do dziś, a także skonfiskowały majątek, którego nigdy nie oddano. Rozmawiamy często o reprywatyzacji, o zwrotach majątku tymczasem Niemcy – w kontekście tych tematów, o których mówimy – tkwią przy ustawodawstwie z czasów III Rzeszy Goeringa i trzeba to przypominać. Pan mecenas nie zgadzał się także na tę skrajną nierównowagę pozycji mniejszości niemieckiej w Polsce i braku realizacji traktatu polsko-niemieckiego, jeśli chodzi o pozycję naszych rodaków w Niemczech – podkreślił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

    – Na pewno nie była to postać lubiana przez środowisko niemieckie, ale była to bezdyskusyjnie dla interesów Polski postać zasłużona i jestem przekonany, że środowisko Polaków w Niemczech i my – rząd polski – będziemy kontynuować tę pracę. Nie możemy zgodzić się na tę nierównowagę. Myślę, że pan mecenas będzie z góry nam patronował w tej pracy – dodał Jan Dziedziczak.

za:www.radiomaryja.pl


***

"Zawzięcie bronił rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej". Dorota Kania wspomina śp. mec. Stefana Hamburę

Był on niezwykle pracowity. Jego profesjonalizm i fachowość dały się poznać wtedy, gdy bronił i reprezentował rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej - mówi nam redaktor naczelna Telewizji Republika i dziennikarka „Gazety Polskiej” Dorota Kania, wstrząśnięta informacją o śmierci mec. Stefana Hambury. Prawnik odszedł w wieku 59 lat.

- Wiadomość o śmierci każdego człowieka jest ogromnym zaskoczeniem, tym bardziej, że dotyczy ona tak aktywnej osoby, jaką był mec. Stefan Hambura. Był on niezwykle pracowity- mówi portalowi niezalezna.pl Dorota Kania.

Wskazała, że „jego profesjonalizm i fachowość dały się poznać wtedy, gdy bronił i reprezentował rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej”.

- To właśnie dzięki niemu doszło do procesu i skazania Tomasza Arabskiego- przypomniała Kania.

- Jego zaangażowanie i praca dla Polski pozostanie w naszych pamięciach na zawsze - mówi.

I przypomina, że mecenas Hambura za swoją pracę doświadczył skutków działania przemysłu pogardy.

Dwa dni temu mecenas Hambura przeszedł rozległy zawał serca. Prawnik leżał w klinice w Aninie i znajdował się w stanie krytycznym. Odszedł dziś w wieku 59 lat.

Mecenas Hambura przez wiele lat wspierał bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej i reprezentował ich w postępowaniach w prokuraturze lub przed sądem. W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Był m.in. absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Prowadził kancelarię adwokacką w Berlinie, specjalizował się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych.

Mec. Hambura prowadził m.in. sprawy polskich rodziców, którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był liderem listy Polski Razem Jarosława Gowina w okręgu obejmującym województwo pomorskie. Zdobył 2793 głosy, partia nie osiągnęła progu wyborczego.

Cześć jego pamięci.


za:niezalezna.pl

***

Zmarł adwokat Stefan Hambura

W sobotę w wieku 59 lat zmarł mec. Stefan Hambura – poinformowała w mediach społecznościowych rodzina adwokata. Hambura był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, jako prawnik reprezentował także polskie organizacje w Niemczech.

Stefan Hambura był m.in. absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Prowadził kancelarię adwokacką w Berlinie, specjalizował się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych.

Mec. Hambura prowadził sprawy polskich rodziców, którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

Jako prawnik reprezentował polskie organizacje w Niemczech. W 2009 r. złożył na ręce kanclerz Angeli Merkel list z apelem o formalne anulowanie obowiązującego nazistowskiego prawa z 1940 r., które dyskryminuje polską mniejszość.

Był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz). Stefan Hambura wnioskował m.in. o ekshumację ciała Anny Walentynowicz. Złożył do prokuratury wnioski o przesłuchanie osób, które mogłyby wyjaśnić, jak doszło do zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wnioskował również do warszawskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa wobec premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z katastrofą smoleńską.

Mec. Stefan Hambura był jednym z pełnomocników bliskich ofiar w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników oskarżonych o niedopełnienie obowiązków w związku z organizacją lotu z 10 kwietnia 2010 r. (warszawski sąd okręgowy uznał Arabskiego winnym i skazał na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata – orzeczenie pozostaje nieprawomocne, na rozpatrzenie oczekują apelacje prokuratury i obrony Arabskiego).

Stefan Hambura w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był liderem listy Polski Razem Jarosława Gowina w okręgu obejmującym województwo pomorskie. Zdobył 2793 głosy, partia nie osiągnęła progu wyborczego.

Był prezesem Światowego Kongresu Polaków.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.