Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Nie żyje bp Józef Zawitkowski

– W wieku 81 lat zmarł w czwartek biskup Józef Zawitkowski - biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.

Kuria diecezji łowickiej w komunikacie z 16 października informowała, że duchowny trafił do szpitala. Poprosiła wówczas kapłanów i osoby życia konsekrowanego o modlitwę w jego intencji.

 – Prośmy Boga o zdrowie dla Księdza Biskupa w naszych parafiach i indywidulanych modlitwach - czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się wikariusz generalny biskup pomocniczy Wojciech Osial.

Termin uroczystości pogrzebowych poznamy wkrótce

W czwartek 29 października biuro prasowe Episkopatu Polski poinformowało o śmierci hierarchy. – W dniu dzisiejszym, w wieku 81 lat odszedł do Pana bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej - czytamy w komunikacie. Dodano, że "termin uroczystości pogrzebowych zostanie wkrótce podany do wiadomości".

Biogram bp. Zawitkowskiego

Biskup Józef Zawitkowski miał 81 lat. Święcenia biskupie przyjął 9 czerwca 1990 r. w katedrze w Łowiczu. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. został on mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w ramach której pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. 9 grudnia 2013 r. przeszedł na emeryturę zostając biskupem seniorem.

za:telewizjarepublika.pl
***

Zmarł biskup senior Józef Zawitkowski


Dziś, 29 października, w szpitalu w Warszawie o 13.45 do domu Pana odszedł biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

Biskup Józef Zawitkowski, pseud. ks. Tymoteusz, urodził się 23 listopada 1938 r. w Wale. Pochodził z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. Gdy miał 12 lat, stracił matkę.

W 1956 r. wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. 20 maja 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ukończył studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po śmierci ks. W. Lewkowicza został dyrektorem Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie.

Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie, w parafii świętego Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w archikatedrze warszawskiej, rezydentem w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W 1978 r. został proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Gołąbkach, a w 1984 r. - proboszczem w kolegiacie łowickiej. Mówiono o nim, że był "Łowiczakiem z urodzenia i Księżakiem z zakochania". Kochał i promował zespoły folklorystyczne, szczególnie Blichowiaków, Koderki i Wesele Boryny z Lipiec Reymontowskich, a także kapele ludowe i orkiestry dęte.

26 maja 1990 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał 9 czerwca 1990 r. w Łowiczu jako biskup tytularny Asuany. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W kurii łowickiej pełnił funkcję wikariusza generalnego.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. 9 grudnia 2013 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore potwierdził, że Ojciec Święty Franciszek przyjął tę rezygnację.

20 maja 2012 r. obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. W uroczystości wzięli udział kard. Józef Glemp, metropolita łódzki Władysław Ziółek, biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, biskup senior Alojzy Orszulik i kilku zaprzyjaźnionych biskupów.

Wygłosił wiele kazań podczas niedzielnych Mszy św. transmitowanych z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie przez I Program Polskiego Radia od 1980 r. (tzn. od początku transmisji Mszy św. w radiu) do 2006 r. Wszyscy rozpoznawali go po zawołaniu: "Kochani moi" - tak też zatytułowane są cztery tomy jego "Kazań Świętokrzyskich". Był kompozytorem małych form muzycznych dla chórów i zespołów wokalnych, a także autorem tekstów pieśni religijnych, m.in. "Panie dobry jak chleb" (muzykę napisał ksiądz prałat Wiesław Kądziela) "Abyśmy byli jedno", a także "Panie, zostań z nami", "Jezu, tyś drogą", "Chwała moc i dziękczynienie". Wykaz wszystkich utworów i tekstów pieśni można znaleźć w książce "Zatrzymać słowo" w opracowaniu Barbary Jagiełło. Był autorem ponad 100 pozycji książkowych i ponad 100 pieśni kościelnych. Swoje utwory drukował pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Wydał w ten sposób m.in. modlitewnik "Panie mój" i książki: "Będę z Panem gadał", "To jest ktoś". Słuchacze Radia Maryja znali go także z wielu katechez wygłoszonych na jego antenie.

W 2001 r. został odznaczony medalem Polonia Mater Nostra Est, a także Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski przez Lecha Wałęsę. Otrzymał również Komandorię Missio Reconciliationis i wiele innych odznaczeń państwowych i regionalnych. 5 listopada 2007 r., podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, otrzymał z rąk podsekretarza stanu w resorcie Tomasza Merty nadany przez ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Był honorowym obywatelem: Łowicza, Skierniewic, Nowego Miasta nad Pilicą, powiatu rawskiego, Krośniewic, Lipiec Reymontowskich, Warszawy i Rawy Mazowieckiej.

Wybrane publikacje: "Jam sługa Twój... Kazania różne"; "Bóg, Honor, Ojczyzna. Rekolekcje Narodowe"; "Słowo Ci daję"; "Przednówek"; "Zamyślenia serdeczne"; "To jest ktoś"; "Zamyślenia Adwentowe, wielkopostne, majowe, październikowe: Całe życie Was szukałem"; "Własnego kapłaństwa się boję"; "Czy wierzysz jeszcze w Boga?".

za:lowicz.gosc.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.