Wydarzenia

W obronie Fundacji Lux Veritatis


Grupa posłów i senatorów wydała oświadczenie w sprawie działań Stowarzyszenia Watchdog Polska wobec Fundacji Lux Veritatis. Podkreślają, że nadawca TV Trwam ma zagwarantowane konstytucyjnie wolności i prawa: w zakresie wolności działania fundacji, jak również wolności religijnej i wolności słowa, w tym wyrażania swoich poglądów.


Parlamentarzyści w specjalnym oświadczeniu podkreślają potrzebę i doniosłość jawności wydatkowania pieniędzy publicznych. Jednocześnie wyrażają dezaprobatę wobec zabiegów ukierunkowanych na praktyczne czasowe zablokowanie możliwości realnego funkcjonowania Fundacji Lux Veritatis oraz podmiotów z nią powiązanych.

    – Jako grupa parlamentarzystów z niepokojem patrzymy na to, jak w różny sposób próbuje się ograniczyć wolność słowa w Polsce. Tym razem organizacja Watchdog w brutalny sposób próbuje zdławić niezależną stację – podkreślił Piotr Uściński, poseł PiS.

Pod oświadczeniem podpisało się ponad dwudziestu posłów i senatorów z Prawa i Sprawiedliwości.

    – Konstytucja gwarantuje W Polsce wolność słowa, wolność religijną i Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, ma jak najbardziej prawo do działania, ma prawo do funkcjonowania, a wnioski składane przez Watchdog tak naprawdę doprowadziłyby do dużych problemów w nadawaniu – ocenił Piotr Uściński.

Organizacja Watchdog Polska domaga się m.in. przeszukania siedziby Fundacji, zajęcia sprzętu elektronicznego, telefonów i dostępu do skrzynek poczty elektronicznej. Parlamentarzyści podpisani pod oświadczeniem wskazują, że takie żądania w znaczący sposób wykraczają poza przyjęty w tego typu sytuacjach walor proporcjonalności i adekwatności, a także budzą wątpliwości co do faktycznych intencji wnioskodawców.


www.radiomaryja.pl