Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Jak odnaleźć niedzielną Mszę św. za granicą – nowa strona internetowa

Powstała specjalna strona pomagająca znaleźć Mszę św. w kilku krajach niekatolickich, często odwiedzanych w czasie wakacji przez polskich turystów. Jej autor, informatyk z Gdyni Marek Piotrowski, zgromadził dane na temat niedzielnych nabożeństw w Turcji, Tunezji i Bułgarii, oraz umieścił linki do innych stron, ułatwiających m.in. uczestnictwo w liturgii w obcym języku.

Twórca strony  wyjaśnia, że impulsem do tego przedsięwzięcia było osobiste doświadczenie wakacyjne. Zdaniem Piotrowskiego polscy turyści często sądzą, że znalezienie Mszy jest niemożliwe. „W Turcji bardzo ucieszył się z takiej informacji przebywający tam od kilku lat polski hotelowy rezydent. Zauważyłem też, że czasami wierni mają opory z zapytaniem rezydenta o takie rzeczy przy innych, ale jak już się zapyta, bardzo chętnie, wręcz entuzjastycznie, korzystają” – dodaje programista.

Z informacji zamieszczonych na http://analizy.biz/mszenawakacjach/index.htm wynika m.in., że w rejonie miejscowości Alanya na południu Turcji pracuje tylko jeden kapłan katolicki. Ks. prałat Rainer Korten odprawia nabożeństwa w miastach Antalya, Alanya oraz leżącym pomiędzy nimi kurorcie Belek. W rozmowie z KAI ks. Korten przyznaje, że teren jego pracy duszpasterskiej obejmuje 500 km. Radzi też, by wybierając się do kościoła, zasięgnąć u niego bieżących informacji. Ks. Korten przyznał, że niedzielnych Mszy św. na tureckiej Riwierze nie jest dużo. Nabożeństwa odprawiane są w domu kultury (Alanya) lub w kaplicy św. Mikołaja (Antalya). Natomiast w niewielkiej miejscowości Belek powstał „Garden of religion” (Ogród religii). W kompleksie tym sąsiadują ze sobą kościół katolicki, cerkiew prawosławna, synagoga żydowska i islamski meczet. Według Piotrowskiego Msza św. lub nabożeństwo niedzielne za granicą jest ważne także, dlatego, że taka Eucharystia jest pewnym szczególnym przeżyciem „interkulturowym”. Informacje dla Polaków o Mszach św. w innych krajach znajdują się także na stronie internetowej OPOKI.

za: Internetowy Dziennik Katolicki KAI.
20. 07. 2008 r.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.