Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Z kim szefostwo UE rozmawia o przyszłości Europy?

Przedstawiciele trzynastu „niewyznaniowych organizacji filozoficznych” przybyli do Brukselii na spotkanie z José Manuelem Barroso i Hansem Gertem Poetteringiem, by – jak twierdzą – określić możliwości wpływu organizacji wolnomyślicielskich na umocnienie europejskich wartości. Komunikat wydany po spotkaniu stwierdza, że José Manuel Barroso przyznał, że instytucje europejskie prowadzą regularny dialog zarówno z Kościołami, instytucjami wyznaniowymi jak i bezwyznaniowymi stowarzyszeniami filozoficznymi.

Natomiast przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że Unia Europejska jest wspólnotą wartości, których podstawą jest obrona ludzkiej godności. Docenił “dorobek wolnomyślicielski” podkreślając, że na kształt współczesnej myśli europejskiej wpłynęło zarówno dziedzictwo judeo-chrześcijańskie, jak też wkład humanistycznych organizacji bezwyznaniowych, powstałych w okresie Oświecenia.

Zdaniem Poetteringa, to z tego względu Unia Europejska przywiązuje duże znaczenie do utrzymywania regularnego dialogu z tymi grupami. Ma to być wspólne poszukiwanie fundamentu etycznego polityki europejskiej – stwierdził szef PE.

Według komunikatu prasowego brukselskie dyskusje były skoncentrowane na tym jak humanistyczna tradycja oświecenia może dopomóc w umocnieniu wartości europejskich w czasach kryzysu finansowego i gospodarczego.

Na piątkowe spotkanie z szefami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego stawiły się m.in. Federacja Humanistyczna, Stowarzyszenie Wolnej Myśli, belgijskie Centrum Akcji Laickiej, Hiszpańska Federacja na rzecz Praw Człowieka, brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Świeckie. Obecni też byli przedstawiciele masonerii z różnych krajów. Ze strony Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczył też komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej, Louis Michel oraz komisarz ds. Edukacji, Kultury i Młodzieży Ján Figel.

AJ/KAI

za: fronda.pl  w: http://www.bibula.com/?p=10878

Copyright © 2017. All Rights Reserved.