Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Ofensywa w obronie chrześcijaństwa

Rosyjska Cerkiew Prawosławna chce wraz z Kościołem katolickim podpisać wspólną deklarację W obronie wartości chrześcijańskich, prawa każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i obecności Kościoła w sferze publicznej chce wspólnie z Kościołem katolickim wystąpić Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Okazją do podpisania dokumentu mogłoby być planowane w Moskwie na początek lutego 2010 r. spotkanie Międzychrześcijańskiego Komitetu Konsultacyjnego dla krajów byłego Związku Sowieckiego i Europy Wschodniej, który po latach przerwy wznawia swoją działalność.

O inicjatywie poinformował o. Filip Riabych, zastępca przewodniczącego Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. W wypowiedzi dla włoskiej agencji prasowej ASCA wyjaśnił, że deklaracja miałaby objąć obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, poparcie dla rodziny, zwrócenie uwagi na konieczność obecności Kościoła w sferze publicznej, a także ochronę przed laicyzacją wartości chrześcijańskich w Europie. - To jest bardzo dobra wiadomość, bo zawsze nam chodziło o to, żeby wspólnie w obronie pewnych wartości wystąpić. To jeden z najlepszych newsów ekumenicznych, jakie ostatnio do mnie dotarły - ocenia ks. dr Radosław Kimsza z Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreśla, jednym z wymiarów dialogu ekumenicznego musi być wspólne świadectwo, pokazanie tego, co nas łączy, a tego - jak zauważa - bez wątpienia jest znacznie więcej, niż tego, co nas dzieli. - Trzeba tylko szukać takich okazji, jak ta propozycja wspólnej deklaracji, do wspólnego występowania w obronie największych wartości. Jest bardzo wiele wydarzeń w Europie, które domagają się tego, aby chrześcijanie wystąpili wspólnie - podkreśla.
Dokument ma nawiązywać do "Deklaracji manhatańskiej", którą w połowie listopada podpisało 150 amerykańskich organizacji katolickich, prawosławnych i protestanckich. Przesłanie zatytułowane "Głos chrześcijańskiego sumienia" jest wyrazem sprzeciwu wyznawców Chrystusa wobec prób wprowadzania prawa zmuszającego placówki chrześcijańskie do dokonywania aborcji i eutanazji. Jest to wspólny protest wobec legalizacji związków homoseksualnych i ograniczania wolności religijnej. "Nie możemy pozwolić, by państwo czy jakieś instytucje zmuszały nas do aborcji, niszczenia embrionów, pomocy w samobójstwie, eutanazji czy innych aktów sprzecznych z głęboką i jednakową godnością każdego członka rodziny ludzkiej. Żadna władza nie zmusi nas do milczenia czy zgody na pogwałcenie naszych sumień, niezależnie od konsekwencji, jakie to ze sobą niesie" - czytamy w dokumencie.
Konieczność wspólnej i zdecydowanej obrony wartości chrześcijańskich w Europie przez wyznawców Chrystusa uświadomił nam ostatnio dobitnie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wymierzony przeciwko obecności krzyża w jednej z włoskich szkół. Walka z chrześcijaństwem dokonuje się coraz częściej poprzez uchwalanie określonego prawodawstwa. Przykładem tego jest obecnie projekt tzw. ustawy o równości w Wielkiej Brytanii, która - jeśli weszłaby w życie - zobowiązywałaby Kościół katolicki do wyświęcania na księży homoseksualistów i kobiety.
Do wspólnego świadectwa wiary zarówno katolików, jak i prawosławnych zachęcał wielokrotnie Ojciec Święty Benedykt XVI. Przyjmując na audiencji arcybiskupa Anastasa, zwierzchnika Albańskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupa Tirany, DurrĎs i całej Albanii, a także Bartłomieja I, patriarchę Konstantynopola, Papież podkreślił, że już obecnie, na drodze ku pełnej jedności, możliwa jest współpraca katolików i prawosławnych. Chodzi zwłaszcza o dziedzinę obrony godności osoby ludzkiej, ochronę podstawowych wartości etycznych, wspólne krzewienie sprawiedliwości i pokoju oraz pomoc ludziom, których w wielu rejonach świata ciągle dotykają głód, ubóstwo, analfabetyzm oraz niesprawiedliwy podział bogactw.
Inicjatywa dotyczy katolików i prawosławnych. Ojciec Riabych zwraca uwagę na pewien kryzys w relacjach ekumenicznych z Kościołami protestanckimi. Jak zauważa, istnieje wiele rozbieżności w kwestiach etycznych, nawet tak poważnych i jasnych dla Kościołów katolickiego i prawosławnego, jak sprzeciw wobec eutanazji, aborcji czy tzw. małżeństw homoseksualnych. Podkreśla jednak, że dobrym znakiem jest fakt, iż wspomnianą "Deklarację manhatańską" podpisali także protestanci.

Maria Popielewicz

za: Nasz Dziennik z 16.12.09 (kn) Więcej w pozostalych tekstach w dziale: Wiara Ojców

Copyright © 2017. All Rights Reserved.