Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

In vitro "nie", naprotechnologii "tak"

Z dr. inż. Antonim Ziębą, prezesem Stowarzyszenia Obrońców Życia, rozmawia Małgorzata Pabis

Obrońcy życia w minioną sobotę już po raz 30. pielgrzymowali na Jasną Górę. Jubileuszowa pielgrzymka to też czas podsumowań... Co udało się zrobić w trosce o ludzkie życie w Polsce?


- Myślę, że najważniejsze jest to, iż zmieniła się świadomość społeczna ludzi. Dziś nie jest już tajemnicą, że nawet oficjalne sondaże pokazują, iż większość obywateli opowiada się za prawem do życia. W tym czasie udało się też doprowadzić do zmiany ustawy aborcyjnej z okresu komunistycznego terroru, z 27 kwietnia 1956 r., i zastąpić ją przez prawo chroniące życie, jeszcze wprawdzie niedoskonałe, ale znacznie już zmieniające na lepsze sytuację prawną dzieci poczętych.
Ogromną radością jest dla nas, "starych" obrońców życia, rosnący ruch pro-life, w którym dominuje młodzież. Cieszą nas nowe inicjatywy apostolskie: filmy, plakaty, wydawnictwa pro-life, które systematycznie budują cywilizację życia w naszej Ojczyźnie.

Jaki problem spędza dziś obrońcom życia sen z oczu?

- Naszą troską obejmujemy przede wszystkim cztery problemy: aborcję, in vitro, eutanazję oraz tzw. seksedukację. Modlimy się i prowadzimy akcje apostolskie. Obecnie jednak w sposób szczególny skupiamy swoją uwagę na tym, by w Polsce obowiązywał całkowity zakaz procedury in vitro, a promowana była dobra, zgodna z nauką Kościoła metoda, czyli naprotechnologia. Planujemy zebrać tysiąc podpisów wśród pracowników służby zdrowia w sprawie in vitro i promocji naprotechnologii. Chcemy w ten sposób przyczynić się do wprowadzenia ustawowego zakazu stosowania procedury in vitro jako drastycznie niehumanitarnej, a jednocześnie włączyć się w szerokie upowszechnienie naprotechnologii i zapewnienie jej pełnej refundacji z NFZ.

Wydaje się, że świat się budzi... Coraz częściej słychać o różnych inicjatywach pro-life, choćby w Hiszpanii. A w Polsce?

- Obserwujemy obecnie wzmożoną działalność pro-life wśród grup młodzieżowych. Powiem tu o młodych ludziach ze Szczecina, którzy organizują w mieście kilkutysięczne marsze za życiem. Bardzo aktywni są także studenci z Poznania czy Warszawy.
Muszę w tym miejscu wspomnieć także o tym, co obecnie się kształtuje na poziomie samorządowym. 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, w wielu miastach Polski, choćby w Inowrocławiu, Wrocławiu czy Toruniu, samorządy organizują różne imprezy, wypełniając tym samym uchwałę Sejmu ustanawiającą ten dzień świętem dla życia w Polsce.

Środowiska przeciwne życiu są bardzo mocne i głośne. Jak zmotywować ludzi, żeby głośno wyrażali swoje "tak" dla życia? Jak zachęcić ich, by przyszli choćby na majowy Marsz dla Życia?

- Kiedy słyszę o potężnych marszach za życiem, choćby w Hiszpanii, marzę, by udało się nam 30 maja, podczas V Marszu dla Życia w Warszawie, zebrać chociaż 100 tys. osób. Do tej pory było ich kilka tysięcy. Świadczy to albo o naszej nieskuteczności, albo jeszcze o obojętności ludzi.
Musimy zrobić wszystko, żeby jak najwięcej osób chciało włączyć się w tę inicjatywę. Gdyby przyszło nas tak wielu, politycy otrzymaliby wyraźny sygnał od Polaków, że chcą bronić życia w Polsce od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziękuję za rozmowę.

za: NDz z 23.3.19 Dział: Wiara Ojców (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.