Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

2 października 1944. Tragedia bohaterów stolicy

79 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Czytaj więcej...

70. rocznica aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka

Zabrał jedynie brewiarz i różaniec. Mija 70 lat od aresztowania prymasa Wyszyńskiego
70 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 r., funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wywieźli go z warszawskiego Pałacu Prymasowskiego do klasztoru w Rywałdzie, gdzie został internowany.

Czytaj więcej...

Wychowanie przez dogadzanie czy wymaganie

Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny. Powraca pytanie o mądre wychowywanie dzieci i młodzieży. Czasy, gdy jednym z pryncypiów takiego wychowywania było stawianie im dużych wymagań, zastępuje epoka dogadzania im. Przede wszystkim przez rodziców. Jest to jeden ze skutków nasilającej się hedonizacji życia, pogańskiego bożka, wielbionego coraz częściej również przez konserwatystów i katolików.

Czytaj więcej...

W kryjówkach kościelnych odnaleziono zaginioną listę Żydów

Podczas II wojny światowej w budynkach kościelnych w Rzymie przed nazistami ukrywało się ponad 4300 osób. Odnaleziona lista, uznawana wcześniej za zaginioną, zawiera nazwiska 3600 osób, z których większość stanowili Żydzi. Dokument znajdował się w archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego i został zaprezentowany w czwartek w Muzeum Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie.

Czytaj więcej...

Ryszard Czarnecki -Wybory europejskie a KPO

Co z KPO? Grzmią opozycja i zaprzyjaźnione z nią media. Odpowiadam. W przyszłym roku, w lipcu odbędą się wybory do europarlamentu, ale też, co ważniejsze, na szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Do wyboru przewodniczących obu tych kluczowych organów UE wymagany jest konsensus. I żeby on nastąpił, kandydatów musi poprzeć Polska, ale

Czytaj więcej...

Kolejny atak na Kościół w Nigerii: podpalono plebanię, nie żyje seminarzysta

Niezidentyfikowani napastnicy podpalili plebanię parafii św. Rafała w Fadan Kamantan w nigeryjskiej diecezji Kafanchan, zabijając seminarzystę.
Informację o śmierci 25-letniego kleryka przekazał bp Julius Yakubu Kundi z diecezji Kafanchan w Nigerii. Dwóm kapłanom udało się uniknąć ataku, który miał miejsce w czwartek, 7 września, około godziny 20:00. „Napastnicy chcieli uprowadzić proboszcza, ale ponieważ nie umieli się dostać do rezydencji księdza, uciekli się do podpalenia obiektu"

Czytaj więcej...

Nauczanie religii w krajach UE - analiza

W zdecydowanej większości państw europejskich, za wyjątkiem Francji (oprócz Alzacji i Lotaryngii), Białorusi, Bułgarii, Słowenii i Rosji, nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Przyjęty w Polsce model jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje

Czytaj więcej...

Ten Polak...

Seria ostatnio opublikowanych sondaży ujawnia dwie grupy wyborców o niemal stałej liczbie mimo innych zmian w preferencjach. Jedna to ponad 20 proc. tych, którym w dowolnej kwestii „trudno powiedzieć”, druga – podobnej wielkości – to ludzie, którzy są przeciwni praktycznie każdemu działaniu polskich władz. Nawet uzyskaniu od Niemiec reparacji za ich zbrodnie!

Czytaj więcej...

DR Konga: Atak na modlących się w czasie nabożeństwa

Co najmniej 15 osób zginęło w prowincji Ituri, w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.
W niedzielę oddziały paramilitarne CODECO zaatakowały cywilów w Gobu, nad Jeziorem Alberta. Najpierw atak został przypuszczony na ludzi zebranych w kościołach Mesa, Cepac i Aumopro położonych w pobliżu brzegu Jeziora Alberta, a następnie na obóz rybaków.

Czytaj więcej...

Drużyna Tuska. Przepis na Sejm, kabaret czy dramat?

Donald Tusk chce odebrać władzę z rąk Jarosława Kaczyńskiego. To jedyny cel. I, co już widzimy, jeszcze niedawno gotów był on sięgnąć po każdy możliwy sposób, by rząd Zjednoczonej Prawicy 15 października odszedł w niepamięć. Można było zastanawiać się jaki program zaoferowałaby nam antypisowska koalicja „ubogacona” takimi nazwiskami jak Kołodziejczak, Shostak, czy Hartman? A potem kandydaci przemówili… No i zaczęło się ich wycofywanie…

Czytaj więcej...

Chrześcijanie w Pakistanie drżą o życie

Po atakach agresywnych muzułmanów na kościoły i domy w Pakistanie chrześcijanie dalej obawiają się o swoje życie. W kraju funkcjonuje prawo o bluźnierstwie, wykorzystywane przez ekstremistów, choć większym zagrożeniem dla wyznawców Chrystusa są samosądy.
Po tym, co wydarzyło się w środkowym Pakistanie kilka dni temu, nic już nie będzie takie samo. [czytaj więcej]

Czytaj więcej...

Nikaragua: reżim Ortegi oskarżył jezuitów o „terroryzm”. Zamknięto ich uniwersytet i zajęto konto bankowe

Rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zamknął w środę prowadzony przez jezuitów stołeczny Uniwersytet Środkowoamerykański (UCA), oskarżając wykładowców i kierownictwo uczelni o „działalność terrorystyczną”.
Skonfiskowano wszystkie jej nieruchomości oraz zajęto konto bankowe.
Uczelnia, ciesząca się uznaniem w Ameryce Łacińskiej,

Czytaj więcej...

Nigeria: kolejne porwanie duchownych katolickich

Kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (ojcowie biali) ks. Paul Sanogo i seminarzysta Melkiori Dominic Mahinini zostali uprowadzeni na terenie diecezji Minna w stanie Niger w Zachodniej Nigerii. W odróżnieniu od poprzednich tego rodzaju zdarzeń tym razem obaj porwani są cudzoziemcami: ojciec biały pochodzi z z Burkina Faso, a przyszły kapłan z Tnazanii.

Czytaj więcej...

Nikaragua: Prezydent Ortega zabronił dwóm duchownym powrotu do kraju z ŚDM

Dyktator Nikaragui Daniel Ortega zabronił powrotu do kraju dwóm katolickim księżom, którzy uczestniczyli w spotkaniach z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Portugalii - poinformowały w sobotę lokalne media.Duchowni ci to Tomas Sergio Zamora Calderon, proboszcz kościoła w miejscowości Milagros w diecezji Leon i Chinandega oraz ksiądz William Mora z kościoła Chrystusa Króla w arcybiskupstwie Siuna.

Czytaj więcej...

W którą stronę zmierza Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego?

Nie milkną echa decyzji Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, postanowiła usunąć z budynku PAST-y Instytut Ordo Iuris. Prezes Instytutu Jerzy Kwaśniewski podkreśla, że przed prawnikami stanęła konieczność walki o dotrzymanie umowy przez zarządców budynku oraz o możliwość dalszego, nieskrępowanego prowadzenia działalności.

Czytaj więcej...

Order Orła Białego dla ks. Franciszka Blachnickiego. Prezydent: Walczył o niepodległą, suwerenną Polskę

- Order Orła Białego jest odznaczeniem naprawdę wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej. Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu należy się on za walkę o niepodległą, suwerenną Polskę. Walczył poprzez najważniejszy jej element, bez którego nigdy jej nie było i nie będzie, bez Polaków, którzy mają wewnętrzne poczucie wolności, suwerenności i niezależności. To na tym poczuciu i na fundamencie daleko dalszym niż ustrój państwowy budował ks. Blachnicki - mówił podczas nadania pośmiertnie najwyższego państwowego odznaczenia ks. Franciszkowi Blachnickiemu Andrzej Duda, prezydent RP.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.