Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Były lekarz i arcybiskup Paryża: Dla biologii zygota to już człowiek

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju.
Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych – z biologicznego punktu widzenia – wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia.
Zwrócił na to uwagę arcybiskup Paryża, który – zanim został kapłanem – przez 11 lat wykonywał zawód lekarza.

Czytaj więcej...

Zaczarowani w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

/.../ Jasne spichlerze i mrok splątanych lessowych wąwozów.
Lśniące w słońcu pastelowe perły renesansu i wiosna wybuchająca w rozlewiskach Wisły.
Wielobarwny Kazimierz przyciąga jak magnes…
/.../

Marcin Jakimowicz
Gość Niedzielny  15/24
==========================
***
Tak, tak! To miasteczko naszych młodzieńczych wypraw z nieodległych Puław - miasta mojej Mamy i mojej licealnej młodości.
Piękno i ...wspomnienia... :-)
kn

Czytaj więcej...

Telewizja Polska w likwidacji wpisana do KRS

W poniedziałek Sąd Rejestrowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie Telewizji Polskiej SA - dopuścił postawienie spółki w stan likwidacji.
W Krajowym Rejestrze Sądowym już wpisano jako nazwę firmy sformułowanie "+Telewizja Polska+ Spółka Akcyjna w likwidacji".

Czytaj więcej...

Torpedowanie przychylności

Wstępując 25 lat temu do NATO, Polska zapewniła sobie bezpieczeństwo, bo członkostwo w Sojuszu chroni nas przed agresją ze strony Rosji. W ostatnich dniach słyszymy to zdanie bardzo często. Tak wymowna rocznica, jaką jest ćwierćwiecze, skłania do refleksji naukowych i publicystycznych. Nie miejmy złudzeń, że

Czytaj więcej...

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zgodzi się na likwidację Biełsatu

Zwolnienie Agnieszki Romaszewskiej może być wstępem do likwidacji Biełastu. My się na pewno nie zgodzimy na likwidację Biełsatu – zapowiedział przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podczas ostatniego Nadzwyczajnego Statutowo – Programowego Zjazdu Delegatów SDP. Szef KRRIT przedstawił delegatom sytuację w mediach publicznych po 20 grudnia 2023 roku i działania jakie Rada podejmuje w kierunku zachowania praworządności.

Czytaj więcej...

Piekarz bohater

Jutro, 21 marca, mijają 44 lata, odkąd na Rynku Głównym w Krakowie emerytowany piekarz Walenty Badylak podpalił się
w proteście przeciwko komunistycznemu przemilczeniu sowieckiej zbrodni na polskich oficerach w Katyniu.
Ten dziś już przez wielu niestety zapomniany człowiek oddał swe życie, sprzeciwiając się cenzurze i „białym plamom” w naszej historii, narzuconym przez Związek Sowiecki.

Czytaj więcej...

List miał zaledwie dwa zdania, ale wywołał furię komunistycznej władzy

14 marca 1964 roku Antoni Słonimski doręczył do kancelarii premiera PRL Józefa Cyrankiewicza tzw. List 34.
będący sprzeciwem wobec prowadzonej przez reżim PRL polityki ograniczania wolności słowa
i swobód obywatelskich.
Ten protest środowisk naukowych i artystycznych zapoczątkował długą listę kolejnych pisemnych sprzeciwów
wobec działań władzy komunistycznej.

Czytaj więcej...

Tusk nie użyłby wojska

Od zawsze jestem rusofobem, nie tylko jako Polak, lecz także zwolennik wolności, którą Rosja niszczy u siebie i pod każdą szerokością geograficzną. Jako rusofob powinienem być zachwycony zmianą poglądów polityków koalicji rządzącej w tej sprawie, przeważnie o 180 stopni. No ale

Czytaj więcej...

Jerzy Lubach-Putin wam zrobi porządek!

Nie jestem, Boże broń, dziennikarzem śledczym, ale od wielu lat pisując do prasy na tematy polityczne chętnie posługuję się prostymi a skutecznymi metodami, które przyswoiłem jako student I roku UW w ramach zajęć zwanych „nauki pomocnicze historii”.

Czytaj więcej...

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II: zwiększyć rozpoznawalność nauczania wielkiego Polaka

Zbliżające się 25. rocznica przemówienia Jana Pawła II w Sejmie, 20. rocznica jego śmierci oraz polska prezydencja w Unii Europejskiej to szansa na upowszechnianie nauczania papieskiego i budowanie na wartościach, o których mówił papież Polak - stwierdzili uczestnicy spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II.

Czytaj więcej...

Znamy datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza

15 czerwca odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu. Uroczystości beatyfikacyjne będą zwieńczeniem Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej...

Ksiądz w reakcji na profanację mówi „nie” wolontariuszom WOŚP

Proboszcz należącej do diecezji tarnowskiej parafii pw. Stanisława Kostki w Limanowej ks. Mariusz Żaba poprosił wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, by ci podczas zbliżającego się niedzielnego finału WOŚP nie ustawiali się pod kościołem. To reakcja kapłana na prowokację wymierzoną w katolików podczas jednej z licytacji organizowanych przez WOŚP.

Czytaj więcej...

Pół setki krajów, w których chrześcijanie są prześladowani

Z raportu organizacji Open Doors wynika, że co 7. wyznawca Chrystusa ryzykuje z powodu swojej wiary.
Open Doors międzynarodowa organizacja monitorująca sytuację chrześcijan na świecie pisze w najnowszym raporcie, że w ciągu roku wzrosła liczba państw, w których mają miejsce prześladowania określane jako skrajne. W ubiegłym roku było 11 takich państw, dziś jest ich 13. Do niechlubnej listy dołączyły Syria i Arabia Saudyjska.

Czytaj więcej...

M. Weber o „niemieckiej Europie”: To, co Tusk zrobił w Polsce, chcemy zrobić w całej Europie

Niemiecki przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber powiedział, że formacja polityczna, na czele której stoi chciałaby przeprowadzić wewnątrz Unii Europejskiej podobne działania, jak te, które od kilku tygodni możemy obserwować w Polsce w wykonaniu Donalda Tuska i jego obozu politycznego.

Czytaj więcej...

Ilu króli ?

Licząc wyłącznie koronowanych oficjalnie od początku polskiej państwowości było ich 28.Dodając do tego książąt - klasyfikowanych jako oficjalni władcy Polski - mamy w sumie 47, bo owych książąt było 19.

Czytaj więcej...

120. rocznica urodzin abp. Antoniego Baraniaka, biskupa niezłomnego

Obchody 120. rocznicy urodzin abp. Antoniego Baraniaka, biskupa niezłomnego - odbędą się 7 stycznia. Centralne uroczystości zaplanowano w parafii pw. św. Marcina w Mchach, rodzinnej miejscowości duchownego. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z 28 lipca 2023 r. ogłosił 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.