Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

List miał zaledwie dwa zdania, ale wywołał furię komunistycznej władzy

14 marca 1964 roku Antoni Słonimski doręczył do kancelarii premiera PRL Józefa Cyrankiewicza tzw. List 34.
będący sprzeciwem wobec prowadzonej przez reżim PRL polityki ograniczania wolności słowa
i swobód obywatelskich.
Ten protest środowisk naukowych i artystycznych zapoczątkował długą listę kolejnych pisemnych sprzeciwów
wobec działań władzy komunistycznej.

Czytaj więcej...

Tusk nie użyłby wojska

Od zawsze jestem rusofobem, nie tylko jako Polak, lecz także zwolennik wolności, którą Rosja niszczy u siebie i pod każdą szerokością geograficzną. Jako rusofob powinienem być zachwycony zmianą poglądów polityków koalicji rządzącej w tej sprawie, przeważnie o 180 stopni. No ale

Czytaj więcej...

Jerzy Lubach-Putin wam zrobi porządek!

Nie jestem, Boże broń, dziennikarzem śledczym, ale od wielu lat pisując do prasy na tematy polityczne chętnie posługuję się prostymi a skutecznymi metodami, które przyswoiłem jako student I roku UW w ramach zajęć zwanych „nauki pomocnicze historii”.

Czytaj więcej...

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II: zwiększyć rozpoznawalność nauczania wielkiego Polaka

Zbliżające się 25. rocznica przemówienia Jana Pawła II w Sejmie, 20. rocznica jego śmierci oraz polska prezydencja w Unii Europejskiej to szansa na upowszechnianie nauczania papieskiego i budowanie na wartościach, o których mówił papież Polak - stwierdzili uczestnicy spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II.

Czytaj więcej...

Znamy datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza

15 czerwca odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu. Uroczystości beatyfikacyjne będą zwieńczeniem Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej...

Ksiądz w reakcji na profanację mówi „nie” wolontariuszom WOŚP

Proboszcz należącej do diecezji tarnowskiej parafii pw. Stanisława Kostki w Limanowej ks. Mariusz Żaba poprosił wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, by ci podczas zbliżającego się niedzielnego finału WOŚP nie ustawiali się pod kościołem. To reakcja kapłana na prowokację wymierzoną w katolików podczas jednej z licytacji organizowanych przez WOŚP.

Czytaj więcej...

Pół setki krajów, w których chrześcijanie są prześladowani

Z raportu organizacji Open Doors wynika, że co 7. wyznawca Chrystusa ryzykuje z powodu swojej wiary.
Open Doors międzynarodowa organizacja monitorująca sytuację chrześcijan na świecie pisze w najnowszym raporcie, że w ciągu roku wzrosła liczba państw, w których mają miejsce prześladowania określane jako skrajne. W ubiegłym roku było 11 takich państw, dziś jest ich 13. Do niechlubnej listy dołączyły Syria i Arabia Saudyjska.

Czytaj więcej...

M. Weber o „niemieckiej Europie”: To, co Tusk zrobił w Polsce, chcemy zrobić w całej Europie

Niemiecki przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber powiedział, że formacja polityczna, na czele której stoi chciałaby przeprowadzić wewnątrz Unii Europejskiej podobne działania, jak te, które od kilku tygodni możemy obserwować w Polsce w wykonaniu Donalda Tuska i jego obozu politycznego.

Czytaj więcej...

Ilu króli ?

Licząc wyłącznie koronowanych oficjalnie od początku polskiej państwowości było ich 28.Dodając do tego książąt - klasyfikowanych jako oficjalni władcy Polski - mamy w sumie 47, bo owych książąt było 19.

Czytaj więcej...

120. rocznica urodzin abp. Antoniego Baraniaka, biskupa niezłomnego

Obchody 120. rocznicy urodzin abp. Antoniego Baraniaka, biskupa niezłomnego - odbędą się 7 stycznia. Centralne uroczystości zaplanowano w parafii pw. św. Marcina w Mchach, rodzinnej miejscowości duchownego. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z 28 lipca 2023 r. ogłosił 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Czytaj więcej...

Grudzień - trudny miesiąc dla Polaków

W związku ze zmianami w mediach publicznych, które miały miejsce w środę, 20 grudnia, dbając o rzetelność i bezstronność informacji przekazywanych Państwu na antenie Radia Niepokalanów, rezygnujemy z nadawania serwisu informacyjnego przygotowywanego do tej pory przez funkcjonującą przy Polskim Radiu Informacyjną Agencję Radiową.

Czytaj więcej...

Statystyki Kościoła w Łodzi

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane statystyczne za rok 2022. Przeglądając ogólnodostępne zestawienia możemy zaobserwować nieznaczny spadek zaangażowania religijnego Polaków, w tym mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.
Dane dotyczące Kościoła Łódzkiego prezentują się następująco:

Czytaj więcej...

Dr I. Maj: Pojawiają się nieprawdziwe informacje o Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu; potrzebna jest rzetelność dziennikarska

Niektórzy dziennikarze mówią o tym, że Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu nie posiada zbiorów albo ma ich bardzo mało, co jest nieprawdą. Mówi się, że instytucja ta jest niepotrzebna, bo po co mówić o tak traumatycznej historii? Potrzebna jest tu rzetelność dziennikarska.

Czytaj więcej...

Absolutny skandal MKOl: Rosjanie i Białorusini mogą wystartować na igrzyskach w Paryżu jako sportowcy neutralni

/.../ bez flag, emblematów i hymnów - oznajmił w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

Czytaj więcej...

Uciekinierzy z Górskiego Karabachu

„Nikt nie chce opuszczać swojej ojczyzny, ale musieliśmy, aby uratować życie naszych dzieci, chronić je od wojny, głodu i dalszych zbrodni Azerów” – tak o sytuacji uciekinierów z Górskiego Karabachu mówi jedna z nich, Ludmiła Melquomyan. 47-letnia kobieta mieszka teraz w Erewaniu,

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.