Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

"Chwała naszym braciom kapłanom, więźniom obozu!" – uroczystości w Konstantynowie Łódzkim„Dziękujemy dziś Bogu za to, że dzisiaj, tutaj w Konstantynowie Łódzkim, możemy przezywać cząstkę martyrologium duchowieństwa polskiego, która łączy się z tym niezwykłym świadectwem krzyża, stojącego na ołtarzu. Świadka tamtych chwil i tamtego czasu, kiedy kapłani uwiezieni i wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, modlili się przed nim, prosząc o łaskę wolności!” – mówił podczas Mszy św. Arcybiskup Wacław Depo.

W Konstantynowie Łódzkim, w kościele pw. Narodzenia N.M.P. znajdującym się nieopodal fabryki, w której w czasie II wojny światowej, mieścił się obóz koncentracyjny, odbyła się uroczysta Msza św. upamiętniająca ofiarę polskich kapłanów męczenników, którzy oddali swoje życie za miłość do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

W liturgii, która była sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego, wzięli udział Księża Arcybiskupi i Biskupi z archidiecezji Łódzkiej, Częstochowskiej, Poznańskiej i Włocławskiej oraz licznie zgromadzeni kapłani diecezjalni i zakonni, a także wierni świeccy.

W słowach powitania Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, przypomniał wagę i znaczenie obchodów 75. rocznicy uwięzienia 301 polskich kapłanów w obozie koncentracyjnym Konstantynowie Łódzkim. – „Dzisiaj, gromadzimy się wokół Chrystusowego ołtarza w Konstantynowie Łódzkim, aby wielbić Boga w Jego męczennikach. Dzisiaj również pragniemy dziękować Bogu za tych świadków wiary, dzięki którym możemy pogłębiać rozumienie kapłaństwa, jako powołania do wiernej służby naszemu Panu i Mistrzowi. Dzisiaj też, błagamy Boga o miłosierdzie dla ich katów i prześladowców. Dzisiaj, na koniec, pragniemy modlić się za naszą Ojczyznę, aby budowała swoją przyszłość na pamięci o ludziach, którzy dla niej cierpieli, i dla niej oddali swoje życie.” – podkreślił Pasterz Kościoła Łódzkiego.

Konstantynowskie uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem Pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP, którego reprezentował jego kapelan, Ksiądz Kanonik Zbigniew Kras. Odczytał on list od Pana Prezydenta, w którym, Prezydent podziękował za zorganizowanie uroczystości upamiętniających męczeństwo Polaków w obozach koncentracyjnych oraz wyraził nadzieję, że dzisiejsze spotkanie i wspólna modlitwa, przyczynią się do ukazania światu znaczenia męczeństwa z miłości do Boga i Ojczyzny.

Słowo pouczenia pasterskiego wygłosił Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski, który przypomniał zebranym, jak wielu kapłanów zostało uwiezionych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych i straconych w czasie II wojny światowej. –„Diecezja łódzka straciła 36,8% kapłanów, diecezja włocławska 49,2%, archidiecezja poznańska 31.15% w stosunku do stanu przedwojennego. Zaś diecezja częstochowska straciła 55 kapłanów. Te liczby są dramatycznym ostrzeżeniem, że każdorazowe odsunięcie dekalogu przy jednoczesnym weryfikowaniu woli człowieka, a następnie absolutyzowaniu prawa stanowego przy równoczesnym prześladowaniu duchowieństwa, staje się faktycznym zagrożeniem dla cywilizacji ogólnoludzkiej, o ile nawet nie dla istnienia człowieka na ziemi.” – zaznaczył Arcybiskup Depo.

Przywołał także świadectwo ks. Adama Kozłowieckiego, późniejszego kardynała i misjonarza w Zambii, który po obozie w Oświęcimiu, w Dachau, otrzymał „kolejny chrzest”, otrzymał numer 22187. Metropolita Częstochowski zacytował wspomnienia kapłana – więźnia obozu koncentracyjnego, mówił - „Mam ufność w Bogu, że jeżeli nas przeprowadził przez tyle niebezpieczeństw. Jeżeli tyle razy w dziwny sposób nas ratował, gdy byliśmy już u kresu sił, to nie dopuści do naszej zagłady, w ostatniej chwili, u progu wolności. Tak się stało – mówił dalej Metropolita Depo. Chwała naszym barciom kapłanom, więźniom obozu! Chwała tym, którzy po wyzwoleniu przez wstawiennictwo św. Józefa, jak sami mówili, spotykali się aby dziękować za wolności i za życie!” – dodał Arcybiskup Częstochowski.

Kończąc liturgię, Ksiądz Arcybiskup podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a po błogosławieństwie dokonał poświecenia pomnika, znajdującego się przed świątynią, który upamiętnia kapłanów męczenników z Diecezji Łódzkiej, Częstochowskiej, Włocławskiej i Archidiecezji Poznańskiej.

Następnie, uczestnicy liturgii odmawiając koronkę do Bożego Miłosierdzia przeszli w procesji przed budynek obozowy, gdzie dokonano odsłonięcia i poświecenia krzyża oraz nowych tablic informujących o miejscu męczeństwa Polaków.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=057fc2a9cad2a3ef01b897bbb7e73e16

Copyright © 2017. All Rights Reserved.