Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Joanna Lichocka - Między Polską a kastą

Polskie sądownictwo nie zostało poddane żadnym reformom od upadku komunizmu – zauważa (wreszcie!) prasa zachodnia. W tym wypadku piórem komentatora „Wall Street Journal” Simona Nixona.

Jego zdaniem „konstytucyjna zasada, że tylko sędziowie mogą wybierać sędziów – wprowadzona po upadku komunizmu w Polsce w roku 1989 […] – doprowadziła w rezultacie do powstania wpływowej, prawie dziedzicznej kasty, która obejmuje ponad 100 aktywnych sędziów odpowiedzialnych za zbrodnie w okresie komunizmu, i nadal ochrania byłych komunistów”. Reforma wymiaru sprawiedliwości ma przywrócić do niego zaufanie, skończyć z patologiami w sądownictwie. Niestety to, co już zaczynają rozumieć za granicą, nijak nie trafia do głów przedstawicieli dotychczasowych władz nadzwyczajnej kasty. W obronie swoich wpływów posuwają się do szantażu i gróźb wobec sędziów gotowych podjąć się pełnienia funkcji w zreformowanej KRS. To rozpaczliwa próba zablokowania reformy przez postkomunę. Ale ten szantaż nie może się udać, jeśli polskie państwo ma mieć uczciwy i demokratyczny system sprawiedliwości służący Polakom i Polsce, a nie korporacji wyjętej spod kontroli społecznej. Taki wybór mają dziś sędziowie – między Polską a kastą.

Joanna Lichocka


za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.