Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prof. Andrzej Nowak: Jak odbudować politykę historyczną

Jak kształtować polską politykę historyczną? Według prof. Andrzeja Nowaka przed nami jeszcze szalenie długa droga. To całe dziesięciolecia pracy, bo zaniedbania sięgają w gruncie rzeczy początków wieku XVIII. Wzorami w prowadzeniu polityki historycznej powinny stać się dla nas Niemcy i Czechy.

Krakowski historyk przypomniał, że w początkach XVIII wieku Rosja i Prusy finansowały antypolską kampanię propagandową, wynajmując filozofów z Francji, Anglii czy Niemiec, by ci Polskę oczerniali i odmawiali jej prawa bytu w Europie.

Choć Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, to przecież dwa zaledwie dziesięciolecia nie wystarczyły i nie mogły wystarczyć na odbudowę polityki historycznej. Wreszcie po roku 1945 Polacy znowu nie byli wolni i nie mogli dbać o swoje dobre imię.

Andrzej Nowak wskazał, że szukając inspiracji w kształtowaniu polskiej polityki historycznej warto zwrócić uwagę na Niemców, którzy tę politykę prowadzą po prostu doskonale. To między innymi hojne stypendia dla uczonych i młodzieży. Przypomniał, że Niemcom udało się na przykład rozmyć odpowiedzialność za II wojnę światową, forsując określanie jej sprawców mianem ,,nazistów'' a nie po prostu Niemców.

Uczony mówił także o Czechach, którzy prócz wielu sprytnych posunięć stawiają też na przykład na tworzenie dobrych filmów o wydarzeniach historycznych - co zresztą robią również Niemcy. Profesor zaapelował zarazem o cierpliwość. ,,Musimy dziesięciolciami odrabiać te zaległości'' - podkreślił.

/.../
za: http://www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.