Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Abp. Jędraszewski i Ryś Małopolanami Roku 2017

W auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się wręczenie tytułu Małopolanina Roku 2017 dla abpa Marka Jędraszewskiego i abpa Grzegorza Rysia przyznawanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

- największą regionalną organizację samorządów terytorialnych w Polsce.

Metropolita krakowski w słowie komentarza po otrzymaniu tytułu „Małopolanina Roku 2017" wyraził wielką wdzięczność i radość. W dalszej części wystąpienia arcybiskup odwołał się do dwóch postaci. Pierwszą z nich był Jan Paweł. Metropolita krakowski przypomniał wielkie zobowiązanie, które przekazał nam papież Polak, gdy żegnał się z Krakowem, kończąc swoją pielgrzymkę do ojczystego kraju w 1979 roku: „Zanim stąd odejdę proszę was abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą nadzieją i miłością..."

 Druga postać, którą przywołał arcybiskup był gen. Ignacy Ledóchowski.

- Ja poznałem tę postać prawie 30 lat temu, kiedy pisałem książeczkę o jego siostrze św. Julii Urszuli Ledóchowskiej i wtedy pojawiła się postać gen. Ignacego Ledóchowskiego, który żył w latach 1871 - 1945.

 Arcybiskup szczegółowo opisywał kolejne wydarzenia z życia generała, jego udział w walkach podczas pierwszej wojny światowej, jego związek z Krakowem, zaangażowanie w działania Armii Krajowej podczas drugiej wojny światowej, aresztowanie przez gestapo i śmierć w jednym z obozów. Metropolita zaznaczył także, że generał Ledóchowski wraz z żoną Pauliną mieli czwórkę dzieci, z których dwie córki zostały urszulankami szarymi. Jedna z nich, Józefa, opiekowała się matką aż do śmierci w domu zakonnym położonym ok. 50 km od Poznania.

- Dzielę się z państwem tą refleksją, bo tutaj losy wielkopolskie i małopolskie bardzo się przeplatają, a jednocześnie bardzo głęboko nawiązują do czasu, w którym Pan Bóg dał nam żyć - powiedział na zakończenie metropolita krakowski.

Drugim laureatem nagrody „Małopolanina Roku 2017" był abp Grzegorz Ryś.

- Słowo ojczyzna w naszym języku bierze się ze słowa ojciec, pierwsza forma to ojcowizna. Małopolska, jako mała ojczyzna, ojcowizna jest dla każdego z nas, którzyśmy tu wyrośli mistrzynią, ona chyba znacznie lepiej uczy niż rządzi. (...) Małopolanie w myśleniu są dobrzy - mówił abp Ryś.

Odwołując się do historii Polski z czasów po rozbiciu dzielnicowym podkreślił, że cała myśl, która poprzedziła zjednoczenie Polski narodziła się w Krakowie. Tu także powstała tradycja mówiąca o ciele św. Stanisława, które się zrosło po rozsiekaniu przez królewskich rycerzy.

- Cała ta tradycja, która pracowała na myślenie o Polsce w kategoriach jedności żyła w Krakowie - mówił.

W dalszych słowach wskazywał, że Małopolska może nas wiele nauczyć poprzez dzieła sztuki, z którymi na tych terenach możemy obcować. One dają nam lekcje fundamentalne.

Wśród nich arcybiskup wymienił dwie: seria miejsc Wawel, Lublin, Sandomierz , Wiślica - gdzie w gotycką architekturę wpisane są wschodnie malowidła.

- To są takie miejsca, które uczą ans oddychania dwoma płucami, uczą nas ekumenizmu.

Druga lekcja to marsz pamięci z Placu Bohaterów Getta na teren dawnego obozu w Płaszowie.

Na zakończenie wystąpienia abp Grzegorz Ryś dziękował za wyróżnienie.

- Nie mam poczucia, żebym coś wielkiego zrobił dla Małopolski. I tak sobie myślę, że być może ta nagroda, to uznanie jest tak naprawdę potwierdzeniem tego, co Kościół mówi sam o sobie, co jest jego funkcją w świecie. (...) Kościół ma być skutecznym narzędziem zjednoczenia człowieka z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego. (...) To jest wpisane w misję Kościoła - zbierać ludzi, nie rozpraszać. (...) Jeśli państwo choć trochę odbieracie tak to moje 30 lat bycia księdzem w diecezji krakowskiej, jako posługę jednania, to chwała Bogu. Dziękuję za to wyróżnienie.

Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów Małopolski przyznała także tytuł „Człowieka Roku". W roku 2017 tytuł ten otrzymali Zofia Romaszewska - społeczny doradca prezydenta Rzeczpospolitej, wraz z mężem Zbigniewem Romaszewskim zasłużona uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL oraz Andrzej Wielowiejski - wicemarszałek senatu pierwszej kadencji, doradca i działacz „Solidarności".

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.