Jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski będzie kardynałem

Jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski będzie kardynałem. Zapowiedział to Ojciec Święty Franciszek na zakończenie spotkania z wiernymi na modlitwie Regina Caeli w niedzielę 20 maja w Watykanie. Konsystorz odbędzie się 29 czerwca.

Jałmużnik papieski należy do najbliższego otoczenia papieża. Obok prefekta Domu Papieskiego uczestniczy w uroczystościach i audiencjach. W imieniu Ojca Świętego udziela potrzebującym jałmużny, jego podpis widnieje na formularzu błogosławieństw papieskich. Zdobywane przez niego środki przekazywane są na papieskie dzieła miłosierdzia oraz instytucje dobroczynne bezpośrednio podlegające Watykanowi i kilka szkół działających na terenie Rzymu i Castel Gandolfo.

Ks. Konrad Krajewski jest łodzianinem. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1988 roku z rąk abpa Władysława Ziółka. Po dwóch latach pracy parafialnej wyjechał na studia do Rzymu, gdzie zdobył doktorat z liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum. Po kilku latach pracy w Łodzi został zaproszony do Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, w którym od 12 maja 1999 pełnił funkcję ceremoniarza papieskiego.Od 3 sierpnia 2013 roku Jałmużnik Papieski.

za:archidiecezja.lodz.pl
                                                                                     ***
                     abp Krajewski: Tytuł kardynalski idzie do ubogich i cierpiących, nie do Konrada Krajewskiego

Myślę, że ten tytuł idzie do ubogich i cierpiących. Myślę, że papież chce podkreślić, jak bardzo mu są bliskie peryferie, tam, gdzie ludzie cierpią. Nie odbieram tego tytułu zupełnie do siebie, bo nic nie zrobiłem ponadto, co Ojciec Święty ode mnie wymagał – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja papieski jałmużnik ks. abp Konrad Krajewski, który otrzymał w niedzielę nominację kardynalską.

Papieski jałmużnik ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski otrzyma godność kardynała – ogłosił w niedzielę Franciszek w południe podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Wraz z 54-letnim polskim arcybiskupem kardynałami zostanie łącznie 14. dostojników z całego świata.

Ks. abp Krajewski zaznaczył, że nie spodziewał się nominacji i ta bardzo go zaskoczyła.

    – Ojciec Święty nie uprzedził, nie mówił nic wcześniej. Widziałem Ojca Świętego po Mszy św. o godz. 11.45. Nie było żadnych oznak, że coś może się stać. Przyszedłem do domu, oglądałem Anioł Pański, ponieważ po Mszy św. musiałem się przebrać i nie byłem na pl. Świętego Piotra, i wśród wymienionych nazwisk padło również moje – powiedział jałmużnik.

Dla mnie była to informacja przerażająca, bo jałmużnik nigdy nie był kardynałem – dodał.

    – To było dla mnie zupełnie zwalające z nóg. Dopiero po jakimś czasie, kiedy ochłonąłem, to pomyślałem sobie, że ten tytuł nie ma związku z moją osobą, ale z funkcją. Ojciec Święty być może chciał podkreślić, jak bardzo drodzy mu są ubodzy, sponiewierani, bezdomni. Myślę, że ten tytuł idzie do nich. Myślę, że papież chce podkreślić, jak bardzo mu są bliskie peryferie, tam, gdzie ludzie cierpią. Nie odbieram tego tytułu zupełnie do siebie, bo nic nie zrobiłem ponadto, co Ojciec Święty ode mnie wymagał. Trudno byłoby mnie w jakikolwiek sposób nagradzać czy dziękować za to, że wypełniam swoje obowiązki. Tak jakby dziękować kierowcy, że otworzył drzwi na przystanku – dziękujemy mu oczywiście, ale to jest jego obowiązek. Jeżeli Ojciec Święty chciał udzielić tego tytułu jałmużnikowi, a nie Konradowi Krajewskiemu, to tak się stało i idzie to bezpośrednio do ubogich – zaznaczył ks. abp Krajewski.

Nadal jestem jałmużnikiem i będę pełnił swoje funkcję, wiec nic się nie zmieni – zapewnił przyszły kardynał.

Konsystorz odbędzie się 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła – zapowiedział Papież na zakończenie spotkania na modlitwie Regina Coeli.

Ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski jest jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Realizuje wiele papieskich inicjatyw dobroczynnych, opiekując się biednymi i bezdomnymi oraz migrantami. To pierwszy Polak mianowany kardynałem przez Franciszka.

Nominację kardynalską na piątym konsystorzu w tym pontyfikacie otrzymają między innymi chaldejski patriarcha Bagdadu Louis Raphael Sako, prefekt Kongregacji Nauki Wiary ksiądz arcybiskup Luis Ladaria, wikariusz diecezji rzymskiej ks. abp Angelo De Donatis, zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej ks. abp Angelo Becciu, arcybiskup Karaczi w Pakistanie ks. abp Joseph Coutts, biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima ks. bp Antonio dos Santos Marto i abp włoskiego miasta L’Aquila ks. abp Giuseppe Petrocchi.

Ponadto Franciszek postanowił mianować kardynałami hierarchów i zakonnika, którzy ukończyli 80 lat, w uznaniu dla ich posługi w Kościele. Są to: emerytowany arcybiskup miasta Xalapa w Meksyku ks. abp Sergio Obeso Rivera, biskup Toribio ks. bp Ticona Porco z Boliwii i hiszpański zakonnik-misjonarz ks. Aquilino Bocos Merino.

za:www.radiomaryja.pl
                                                                                ***

                                           Abp Stanisław Gądecki ocenia nominację abp. KrajewskiegoKardynałem zostaje młody i prężny człowiek. Liczymy, że kard. nominat Konrad Krajewski będzie skutecznym orędownikiem w sprawach Kościoła katolickiego w Polsce – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na wieść o ogłoszeniu przez Ojca Świętego Franciszka nominacji abp. Konrada Krajewskiego na kardynała podczas dzisiejszej południowej modlitwy Regina Coeli.

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym wyrazić ogromną radość z informacji o kardynalskiej nominacji ks. abp. Konrada Krajewskiego. Składam mu najserdeczniejsze życzenia Bożych błogosławieństw potrzebnych do pięknego wypełnienia tego zaszczytnego, ale też zobowiązującego zadania” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

za:www.fronda.pl

                                                                             ***

                                   Komunikat w sprawie nominacji kardynalskiej ks. abp. Konrada Krajewskiego

Drodzy Bracia i Siostry,

dzisiaj w południe Ojciec Święty Franciszek ogłosił nominację Księdza Arcybiskupa Konrada Krajewskiego do Kolegium Kardynalskiego. Jako wierni Archidiecezji Łódzkiej wyrażamy wdzięczność Ojcu Świętemu za  to, że tak wielką godnością obdarzył kapłana pochodzącego z naszego Kościoła. W niemal 100. letniej historii naszej diecezji jest to pierwszy łódzki kardynał. Warto przypomnieć, iż u początków Kościoła pierwszymi kardynałami byli rzymscy diakoni – najbliżsi współpracownicy papieża odpowiadający za posługę miłosierdzia w Wiecznym Mieście. Nominacja kardynalska Księdza Arcybiskupa Konrada nawiązuje do tego właśnie nurtu Tradycji.

Do grona kardynałów zostaje włączony człowiek, który z  woli  Ojca  Świętego wykreował zupełnie nowy  model posługi Papieskiego Jałmużnika. Z wielką „wyobraźnią miłosierdzia” rozpoznaje i zaradza potrzebom ludzi bezdomnych i  chorych,  bezrobotnych i wykluczonych, samotnych i grzesznych. Jego nominacja jest dla nas nie tylko tytułem do dumy, ale także wezwaniem do podjęcia na nowo i pełnienia Ewangelii Miłosierdzia.

Ogłaszając swoją decyzję Ojciec Święty poprosił nas także: „módlmy się  za  nowych  Kardynałów, żeby Ci, umacniając swoje przylgnięcie do Chrystusa, miłosiernego i wiernego  Arcykapłana (por.  Hbr  2,17) byli mi pomocą w wypełnianiu posługi Biskupa Rzymu, dla dobra całego świętego i wiernego Bogu ludu”.

Ze swej strony, ja również proszę Was, Siostry i Bracia o hojną modlitwę w intencjach Księdza Kardynała Konrada i  Jego  nowej misji w Kościele Powszechnym. Wszystkim wiernym Archidiecezji Łódzkiej serdecznie błogosławię

+Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

za:archidiecezja.lodz.pl
                                                                                ***

                        Abp Ryś: Arcybiskup Konrad to jest człowiek całkowicie oddany miłosierdziu!

Arcybiskup Grzegorz Ryś po ogłoszeniu nominacji kardynalskiej arcybiskupa Konrada Krajewskiego zachęca wszystkich nas wiernych świeckich do tego abyśmy byli aktywnymi świadkami Bożego miłosierdzia- bo tylko dzięki takiej postawie Kościół jest prawdziwie Boży.

Spotkała nas ogromna radość. Ojciec Święty ogłosił, że jednym z czternastu duchownych, nominowanych do godności kardynalskiej, jest ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski, który pochodzi z Łodzi- powiedział arcybiskup Grzegorz Ryś na wieść o papieskiej nominacji.

Osobiście kiedy usłyszałem tą wiadomość to przypomniałem sobie fakt z dalekiej przeszłości Kościoła, mianowicie, że pierwszymi kardynałami w dziejach Kościoła byli diakoni rzymscy, czyli siedmiu rzymskich diakonów, którzy w rzymskim Kościele zajmowali się dziełami miłosierdzia, posługą charytatywną. Dopiero potem do tych siedmiu kardynałów dołączeni zostali też następni duchowni, czyli siedmiu prezbiterów, a potem jeszcze siedmiu biskupów diecezji najbliżej sąsiadującej z Rzymem – i tak powstało najstarsze kolegium kardynalskie.

To jest uderzające- podkreślił metropolita łódzki – że właśnie tymi pierwszymi kardynałami byli ludzie wspierający papieża w dziełach miłosierdzia. Nominacja księdza arcybiskupa Konrada jest ewidentnie w tym kluczu. To jest człowiek, który się oddał w pełni tej posłudze do której go powołał papież Franciszek jako Jałmużnika papieskiego faktycznie stworzył tę posługę na nowo, dał jej zupełnie inną twarz, inny kształt. To jest człowiek oddany miłosierdziu całkowicie i to w sposób bardzo praktyczny i konkretny.

Jak mówił ksiądz arcybiskup – przypomina mi się taki fakt  z niedalekiej przeszłości kiedy byłem w Rzymie i mieszkałem u arcybiskupa Konrada, to widziałem go o 11 w nocy jak bierze dwanaście śpiworów i zawozi polskim bezdomnym, którym właśnie ukradziono śpiwory i było niebezpieczeństwo, że nie będą mieli jak spać i zmarzną w którymś w rzymskich tuneli.

Ksiądz arcybiskup Konrad w ten sposób postępuje – i myślę- dodał arcybiskup Ryś, że ta jego nominacja do grona kardynałów, dla nas jest oczywiście powodem do dumy i szczęścia, że jeden z naszych rodaków dostępuje tej godności w Kościele, ale jest też czytelnym znakiem ze strony papieża, jak ważne jest dzieło miłosierdzia. Arcybiskup Rys dodał także, że właśnie bez tej praktycznej miłości, bez tego jej wymiaru Kościół nie funkcjonuje.

Z jednej strony cieszmy się i gratulujmy arcybiskupowi Konradowi, otaczajmy go modlitwą, a z drugiej strony sami się mobilizujmy do wyobraźni miłosierdzia – takiej praktycznej, konkretnej i konsekwentnej.

za:archidiecezja.lodz.pl