KRRiT pracuje nad nowymi metodami badania mediów


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad nowymi metodami badania mediów. Obecnie – jak wskazują przedstawiciele KRRiT – nie są one przejrzyste.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już niedługo przedstawi nowy sposób pomiaru oglądalności i słuchalności mediów – powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

    – W większości krajów powstają jakieś komitety, które pilnują tych badań, uczestniczą w nich nadawcy i reklamodawcy, którzy nawzajem patrzą sobie na ręce i chcemy do tego doprowadzić, żeby taki właśnie był model w Polsce, ale też, żeby państwo uczestniczyło w tym modelu – zaznaczył Witold Kołodziejski.

Dzisiejsze badania mediów prowadzone tylko przez jedną firmę – dodał.

    – Tak naprawdę my nie wiemy, jak wygląda jakość, bo nie mamy dostępu do metodologii – powiedział przewodniczący KRRiT.

Dlatego KRRiT bierze sprawy w swoje ręce.

    – Będziemy analizować dane pochodzące w przyszłości docelowo z milionów dekoderów telewizji satelitarnej, telewizji kablowej czy inteligentnych telewizorów, które teraz coraz częściej są też połączone z internetem – wskazał Witold Kołodziejski.

Poszerzony zostanie także panel badawczy.

    – Czyli ok. 10 tys. gospodarstw domowych z nowoczesnymi urządzeniami albo aplikacjami będzie badało nie tylko telewizję, ale radio i internet. To wszystko razem, tzw. badania jednoźródłowe, tak, żeby można było wreszcie określić, jaki jest odbiór konkretnej treści – zwrócił uwagę przewodniczący Rady.

Nowa propozycja została wypracowana podczas dialogu technicznego z licznymi podmiotami rynku medialnego.

    – Ponad 30 firm się zgłosiło i dalej się zgłaszają. Bardzo ciekawe propozycje, nowe rozwiązania, nowe metody pomiaru – wskazał.

Wyniki oglądalności są ważne zarówno dla nadawców, jak i reklamodawców.

    – Takie badania to jest po prostu waluta, którą później nadawcy rozliczają się z reklamodawcami. Chodzi o bardzo duże pieniądze, które płyną z reklam i nadawcy żyją właśnie z tych budżetów – powiedział Witold Kołodziejski.

KRRiT przedstawi dotychczasowe prace nad projektem w przyszły piątek podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.

za:www.radiomaryja.pl