Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Żydowska Agencja Telegraficzna: „Znaczny spadek antysemickich incydentów w Polsce i na Węgrzech”

Agencja JTA (Jewish Telegraphic Agency) podkreśla w swym serwisie, że mimo rozpowszechnionych ostatnio obaw o nasilanie się antysemityzmu w Polsce i na Węgrzech, w obu tych krajach ci, którzy monitorują antysemickie incydenty, poinformowali o znacznym spadku ich liczby w 2017 roku.

Na Węgrzech ugrupowanie społeczności żydowskiej monitorujące przejawy antysemityzmu - TEV - poinformowało w tym tygodniu w dorocznym raporcie za rok 2017, że odnotowało 37 incydentów antysemickich, w porównaniu z 48 w 2016 r., co stanowi spadek o 23 proc. JTA odnotowuje, że na Węgrzech mieszka ok. 100 tys. Żydów.

W przypadku Polski, "która jest domem dla około 20 tys. Żydów", JTA powołuje się na dane zastępcy prokuratora krajowego Agaty Gałuszki-Górskiej, podając, że w zeszłym miesiącu poinformowała ona, iż w 2017 r. liczba incydentów antysemickich spadła o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2016 - do 112 ze 160 - oraz że antysemickie przestępstwa z nienawiści stanowiły ok. 6 proc. wszystkich odnotowanych przestępstw z nienawiści.

JTA pisze też, że w Polsce i na Węgrzech są prawicowe rządy, które często ścierają się z Unią Europejską w związku z odmową zastosowania się do unijnej polityki przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu.

JTA odnotowuje, że w listopadzie ub.r. "60 tys. ludzi uczestniczyło w nacjonalistycznym marszu w Polsce", dla którego charakterystyczna była "retoryka antysemicka i antymuzułmańska". Agencja dodaje, że "niektórzy miejscowi Żydzi mówią, iż rząd toleruje ultranacjonalizm, co zwiększa ryzyko antysemickiej przemocy". JTA pisze też, że sprzeciw Izraela i ugrupowań żydowskich wobec uchwalenia w styczniu w Polsce ustawy penalizującej obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie podsycił doniesienia o narastaniu antysemityzmu w Polsce.

JTA pisze, że na Węgrzech rząd stoi w obliczu podobnej krytyki za swą kampanię przeciwko George'owi Sorosowi, "żydowskiemu miliarderowi, ocalałemu z Holokaustu", który finansuje liberalne zamierzenia i organizacje i "popiera osiedlenie setek tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu".

JTA zwraca uwagę, że sekretarz generalny TEV, Kalman Szalai, powiedział jej, iż w zeszłym roku kampania przeciwko Sorosowi "nie doprowadziła do żadnego widocznego nasilenia się incydentów antysemickich". Szalai dodał, że generalnie Żydzi na Węgrzech nie obawiają się fizycznych ataków na ulicach, w odróżnieniu od Żydów we Francji, Belgii, Niemczech i w innych państwach Europy Zachodniej.

Agencja odnotowuje, że większość antysemickich incydentów na Węgrzech w latach 2016 i 2017 polegała na mowie nienawiści, a resztę stanowiły przypadki wandalizmu.

JTA pisze też, że Bawaria poinformowała o spadku liczby antysemickich ataków w zeszłym roku. Zanotowano ich tam 148, co stanowiło spadek o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.