Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pozew po noweli

Stowarzyszenie Patria Nostra zapowiada pierwszy pozew cywilny według nowych przepisów ustawy o IPN. – Skierowaliśmy już wezwanie do dużego portalu włoskiego Globalist, który wspomina o więźniu „polskiego obozu Auschwitz” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mec. Lech Obara

, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Dodaje, że następnym krokiem w przypadku braku reakcji będzie skierowanie pozwu do sądu. – Zrobiliśmy ostateczne wezwanie i idziemy do sądu – podkreśla. Jest to niemal pewne, ponieważ na stronie włoskiego portalu nadal znajduje się ten tekst bez żadnych poprawek. Stowarzyszenie planuje już kolejne pozwy.

– Szykujemy pierwszy pozew, za którym pójdą następne – stwierdza Obara. Prezes Patria Nostra zaznacza, że w swoich pozwach występują nie tylko o sprostowanie, bo to jest za mało. – Domagamy się, żeby nie tylko sprostowali, bo sprostowanie w internecie jest mało widoczne, ale także żądamy przeprosin, zakazu używania i zapłaty określonej kwoty pieniężnej swoistego zadośćuczynienia – podkreśla prawnik.

Globalist zamieścił w maju artykuł pt. „Ciao Alberto Mieli, ultimo testimone di Auschwitz” informujący o śmierci byłego więźnia tego obozu. Już we wstępie jest mowa o tym, że Mieli trafił „do obozu zagłady w Polsce”. Następnie w tekście pada stwierdzenie, że przebywał on „w polskim obozie Auschwitz-Birkenau” („nel campo polacco di Auschwitz-Birkenau”). Po nagłośnieniu tej publikacji przez Redutę Dobrego Imienia (RDI) do portalu trafiło wiele listów od oburzonych internautów. Globalist skarżył się w połowie czerwca, że jest wręcz „bombardowany” protestami od „polskich nacjonalistów”.

„Portal włoskich globalistów skarży się na swój los, po tym jak Polacy przypomnieli im, czyje były obozy” – oceniła na portalu społecznościowym RDI. Obara podkreśla, że od dziesięciu miesięcy leżą w polskich sądach dwa wnioski w dwóch innych sprawach, tym razem mediów niemieckich, które pisały o „polskich obozach”: Sobiborze, Bełżcu i Treblince.

– Mamy jeszcze dwa procesy, które opierają się na starej konstrukcji prawnej, przeciwko niemieckiemu publicznemu radiu B5 oraz „Mittelbayerischer Zeitung”. W imieniu więźniów, którzy nie przeżyli, występuje związek byłych więźniów obozów koncentracyjnych – informuje Obara. Dodaje, że nadal w tych sprawach nie wyznaczono terminów pierwszych rozpraw. – Do dzisiaj nie mieliśmy jednej rozprawy, nie wyznaczono terminu rozprawy od dziesięciu miesięcy – mówi.

 Zenon Baranowski

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.