Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Historycy z IPN będą współpracować do z parlamentarnym zespołem ds. reparacji

W ramach struktury IPN powstał zespół historyków do stałej współpracy z Zespołem Parlamentarnym ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec

– napisał prezes IPN Jarosław Szarek w liście do przewodniczącego zespołu posła Arkadiusza Mularczyka.

Szarek podkreślił, że do zadań zespołu historyków należeć będzie współpraca z parlamentarnym zespołem, którego „prace mają na celu przygotowanie raportu w aspekcie historycznym, statystycznym i ekonomicznym, dotyczącego strat wojennych Polski”.

W skład zespołu historyków, któremu przewodzić będzie dyrektor Biura Badań Historycznych prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, wchodzą: prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Tomasz Kamiński, kierownik Sekcji Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej Wydziału Informacji i Sprawdzeń Archiwum IPN Janusz Piwowar, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski, a także przedstawiciele Biura Badań Historycznych: dr Paweł Kosiński, dr Marcin Przegiętka i Tomasz Sudoł.

 W związku z rozpoczęciem prac naszego zespołu parlamentarnego, które kontynuujemy już od kilku miesięcy, zwróciłem się z prośbą o taką strukturalną współpracę Instytutu Pamięci Narodowej z naszym zespołem oraz z ekspertami, którzy przygotowują raport o stratach wojennych – powiedział Mularczyk, przypominając, że zespół pod jego przewodnictwem przygotowuje raport „o stratach wojennych, który będzie opisywał straty ludzkie, materialne, straty w dobrach kultury. Ale także będziemy starali się wyliczyć, jaki potencjał gospodarczy, demograficzny utraciła Polska w wyniku drugiej wojny światowej”.

Nad raportem, którego zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku, pracuje grupa ekspertów finansowana przez Polską Fundację Narodową.

Z kolei zespół powołany przez prezesa Szarka – jak zaznaczył Mularczyk – to grupa historyków, którzy specjalizują się w historii II wojny światowej. Chodzi przede wszystkim o wymianę informacji, umożliwienie dostępu do źródeł historycznych, źródeł archiwalnych i wszelkie wsparcie przy tej inicjatywie, ważnej dla polskiej historii, polskiej polityki historycznej, polskiego państwa.

Przypomniał również, że zespół pod jego przewodnictwem od dłuższego czasu współpracuje z IPN, ale dopiero teraz został on powołany formalnie i jest strukturą w ramach IPN.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, powołano pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

za:niezalezna.pl/229782-historycy-z-ipn-beda-wspolpracowac-do-z-parlamentarnym-zespolem-ds-reparacji

Copyright © 2017. All Rights Reserved.