Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ryszard Czarnecki - Parę słów o rabunku

W środowym „New York Timesie” na stronie 1. i 2. opublikowano duży artykuł o zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej dziełach sztuki należących do Żydów mieszkających w Niemczech, Austrii i wielu krajach Europy.

Dobrze, że „NYT” o tym pisze, ale podsunę amerykańskiej gazecie inny, choć podobny temat: kolosalne straty polskiej kultury z powodu zrabowanych przez Niemców (w jakiejś mierze też przez Rosję sowiecką) dzieł sztuki znajdujących się w muzeach czy domach prywatnych na terenie II RP.

To straty niepowetowane. Polska straciła 2800 obrazów znanych europejskich szkół malarskich, 11 tys. obrazów polskich mistrzów, 1400 wartościowych rzeźb, 125 tys. rękopisów, w tym 50 tys. muzealnych, 22 tys. starodruków, 25 tys. zabytkowych map, 300 tys. grafik. Niemieccy okupanci zrabowali też bądź zniszczyli co najmniej 50 mln książek (zbiory publiczne i prywatne). Zniszczyli 90 proc. bibliotek szkolnych, oświatowych i czytelni publicznych, 70 proc. bibliotek prywatnych oraz fachowych, 55 proc. naukowych. Wartość rynkowa zrabowanych przez Niemców i Rosję w Polsce w latach 1939–1945 dzieł sztuki to… 30 mld dol.!


To dobry temat na artykuł w „NYT” oraz produkcję z Hollywoodu.
Czyż nie?

 
Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

za: http://niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.