Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nielegalne śmieci wracają na Wyspy

EKOLOGIA W ostatnich dniach dwie partie odpadów komunalnych przywiezione nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki, a wkrótce następne kontenery wrócą na Wyspy.

– To dowód, że nowe przepisy działają – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Latem Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zatrzymały 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii. Odpady te transportowano jako tworzywa sztuczne, ale oględziny wykazały, że były to zmieszane odpady pochodzenia komunalnego. Akcje w Gdańsku i Gdyni prowadzone były w ramach ogólnoświatowej operacji pod nazwą Demeter IV. To inicjatywa Światowej Organizacji Ceł, która ma na celu kontrolę transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym.

W ramach wspomnianej operacji w całym kraju zatrzymano blisko 1,5 tys. ton różnego rodzaju niedozwolonych odpadów, z tego prawie 1,1 tys. ton w porcie Gdynia. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska po ustaleniu, skąd pochodzą kontenery, podjął negocjacje z brytyjską agencją ds. środowiska w sprawie zwrotu nielegalnie przywiezionych do nas śmieci.

Dzięki tym działaniom 6 września do Wielkiej Brytanii pojechało z powrotem sześć kontenerów o masie 225 ton, a 10 września pięć kolejnych kontenerów o masie 600 ton. – Zwrot pozostałych kontenerów planowany jest w najbliższych dniach. Ponadto brytyjska agencja podjęła kroki w celu skontrolowania firm, które wysłały odpady – poinformował GIOŚ.

– Wychwycenie i zawrócenie pierwszych partii odpadów przywiezionych do Polski to dowód, że nowe przepisy działają. Do tej pory coś takiego się nie zdarzyło – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. – To ostrzeżenie dla innych, że nie można do Polski nielegalnie sprowadzać odpadów. Jesteśmy skuteczni, ustawa zadziałała – dodał minister. Według regulacji z lipca do Polski nie można wwozić odpadów komunalnych z wyjątkiem takich, które będzie można wykorzystać jako surowce wtórne.

Pod koniec lipca pisaliśmy w „Codziennej” o mafii śmieciowej, która zarabia miliony na wywozie śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie są one następnie podpalane przez „nieznanych sprawców”. Sytuacja taka miała miejsce na wielu polskich wysypiskach śmieci, a najgłośniejszy przypadek, o którym szeroko informowały media, to pożary śmieci w Zgierzu.


Autor: Jan Kamieniecki

za: https://gpcodziennie.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.