Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

O narodowego operatora dla prasy!

Dla wydawców prasy nie jest tajemnicą, że sytuacja kiedyś największego sprzedawcy prasy, Ruchu, nie jest prosta. Polskie wydawnictwa mają coraz większe problemy z terminami płatności, marże też są wyższe.

Między innymi problemy całego kolportażu w Polsce są przyczyną znikania z rynku kolejnych tytułów i zmniejszania się sprzedaży egzemplarzowej. Stawia to w zdecydowanie uprzywilejowanej sytuacji wydawnictwa niemieckie, które nie tylko dysponują ogromnym kapitałem, ale organizują się też w duże grupy.

Zyskują tym samym przewagę negocjacyjną i zwiększają zdolność przetrwania. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę przejmą one Ruch lub jego składowe i będą decydowały o znacznej części rynku. Zamiast tworzyć kolejne projekty dekoncentracji mediów, należy stworzyć narodowego operatora sprzedaży prasy i książki. Może zostać nim firma, która powstałaby na bazie Ruchu oraz Poczty Polskiej, a pieniądze mógłby dołożyć PFR. Narodowy operator dbałby o propagowanie kultury w niewielkich miejscowościach oraz pilnował równych marż i terminów płatności. To będzie realne wzmocnienie polskiego rynku prasy, a nawet książki. Bez tego za chwilę polskiej prasy może nie być.

Tomasz Sakiewicz

za:niezalezna.pl

                                                                                     ***


              Niestety, czarny scenariusz właśnie się spełnia! Czy zostaną tylko niemieckie tytuły w Polsce?

W najbliższych dniach czekają nas znaczne podwyżki cen prasy oraz likwidacje kolejnych tytułów gazet i magazynów. Do ogólnoświatowych kłopotów prasy papierowej doszły dwa polskie problemy – gwałtowny wzrost cen papieru i nasilające się kłopoty Ruchu. Brak reakcji państwa spowoduje, że na rynku pozostanie wyłącznie prasa niemiecka – pisał na łamach „Codziennej” Tomasz Sakiewicz. Wczoraj Wirtualne Media poinformowały, że spółka ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu”, złożyła wniosek o upadłość dystrybutora prasy firmy Ruch.

Wirtualne Media informują: „W X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie ZPR Media złożyło 13 sierpnia br. wniosek o upadłość spółki Ruch, a dzień później spółka Time wniosek o przeprowadzenie postępowania sanacyjnego”. Również „Wyborcza” ma problem: Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego, pisze o kryzysie i kłopotach wynikających z beznadziejnej sytuacji „jednego z największych dystrybutorów prasy w Polsce”, który zalega z płatnościami. By zmniejszyć straty, Agora SA, wydawca „GW”, znacznie zmniejsza nakład gazety i apeluje do czytelników, by informować redakcję o tym, gdzie brakuje „GW”.

10 sierpnia Tomasz Sakiewicz alarmował w „Codziennej”: „Słaba kondycja Ruchu może doprowadzić do znacznego wycofania sprzedaży prasy o kolejne 30 proc. Tego większość polskich wydawców nie przeżyje. Niemieccy, mający dostęp do międzynarodowych domów mediowych i linii kredytowych, tylko zacierają ręce. Przeżyją apokalipsę i zajmą cały rynek. Państwo będzie mogło do woli dekoncentrować rynek, na którym zapanują niepodzielnie”.

Rzeczniczka prasowa Ruchu Joanna Dzwonkowska pytana, na jakim etapie są prace nad porozumieniem z wydawcami, odpowiedziała: – Każda ze stron wie, że musimy znaleźć systemowe rozwiązania, które będą odpowiedzią na stale spadający rynek prasy oraz rosnące koszty kolportażu.

za:telewizjarepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.