Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łamanie Konstytucji, historia LGBT – tak opozycja będzie obchodziła Święto Niepodległości na Igrzyskach Wolności u Hanny Zdanowskiej

Organizatorem odbywających się w Łodzi po raz piąty Igrzysk Wolności jest Fundacja Liberte! we współpracy z EC1 – Łódź Miasto Kultury

Donald Tusk, Robert Biedroń, Tomasz Lis, Katarzyna Lubnauer, Agnieszka Holland, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Leszek Balcerowicz i wielu, wielu innych. To lista osób zaproszonych przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską na tegoroczną, 5-edycję Igrzysk Wolności, które stanowić będą formę obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości przez opozycję. Organizatorzy programu, oprócz rozmowach na temat setnej rocznicy odzyskania niepodległości będą… skarżyć się na łamanie przez Polskę demokracji. Opowiedzą też o historii ruchu LGBT.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła na środowej konferencji prasowej, że tegoroczna edycja Igrzysk Wolności ma być alternatywną propozycją uczczenia Święta Niepodległości “w czasie, gdy w Warszawie tak trudno jest porozumieć się, jak ma to święto wyglądać”.

“To piąta edycja Igrzysk Wolności, ale myślę, że przełomowa. Marzyliśmy, by stała się forum dyskusji o współczesnej Europie i świecie, by wyznaczała nowe standardy. W okresie, gdy będziemy świętować stulecie niepodległości Polski, chcemy rozmawiać w Łodzi o współczesnym patriotyzmie, tożsamości państw, które funkcjonują w UE, o przyszłości Polski i UE, wolności i demokracji. Zaprosiliśmy najwybitniejsze umysły – politologów, filozofów, myślicieli i przede wszystkim przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska” – podkreśliła Zdanowska.

Jak dodała, do udziału w Igrzyskach Wolności zaproszeni są wszyscy “niezależnie od poglądów i wyznania”.

Większość wydarzeń piątej edycji Igrzysk Wolności będzie odbywać się na terenie EC1 w Łodzi. Jej tematem przewodnim jest “Bitwa o historię”; organizatorzy z Fundacji Liberte! wyjaśnili, że chodzi im o “odzyskanie historii dla Polski obywatelskiej i odważnej, która nie musi poprawiać swojej historii, by czuć dumę z bycia polskim obywatelem”.

“Igrzyska to nie tylko politycy najwyższej rangi – jak Donald Tusk, Robert Biedroń, Leszek Balcerowicz, Katarzyna Lubnauer i wielu innych przedstawicieli polskiej opozycji. To także wydarzenie kulturalne, na które przyjeżdżają wykładowcy z Cambridge, Yale, Sorbony, topowi pisarze – m.in. Dorota Masłowska, Stefan Chwin, Elżbieta Cherezińska. Wykład otwarcia wygłosi Michael J. Abramowitz – szef Freedom House, jednej z największych na świecie organizacji pozarządowych, zajmujących się przejawami łamania demokracji” – zaznaczył szef Fundacji Liberte! Błażej Lenkowski.

W pierwszym dniu Igrzysk oprócz Abramowitza wystąpią m.in. wykładowca Uniwersytetu Cambridge Brendan Simms, historyk Bartłomiej Sienkiewicz, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, historyk idei Marcin Król i publicysta Tomasz Lis. Na otwarcie zaproszono także Lecha Wałęsę, który jeszcze nie potwierdził swojego przybycia.

W sobotę 10 listopada pierwszym punktem programu będzie wykład Donalda Tuska “11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje”. Zaplanowano też szereg paneli dyskusyjnych, m.in. “Bitwa o tożsamość”, Bitwa o gospodarkę i godność Polaka-przedsiębiorcy”, “Polityka pamięci”, “Jak uczyć najnowszej historii Polski?”, “Historia LGBT”. Z uczestnikami spotkają się pisarze – Ziemowit Szczerek, Eustachy Rylski, Elżbieta Cherezińska, Anna Bikont. Na debatach pojawią się m.in. Leszek Balcerowicz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Adam Szłapka, Katarzyna Lubnauer.

Z kolei 11 listopada o polityce historycznej w kinematografii porozmawiają: Agnieszka Holland, Olgierd Łukaszewicz, Joanna Kos-Krauze, Konrad Szołajski i Maja Komorowska. Wśród tematów poruszanych tego dnia znajdą się m.in. nowy ład cyfrowy, bitwa o prawa zwierząt, relacje polsko-ukraińskie, globalizacja, stulecie praw kobiet w Polsce. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Barbara Nowacka, Michał Boni, Radosław Sikorski, Robert Biedroń, pisarze Dorota Masłowska i Stefan Chwin.

Każdy dzień Igrzysk będzie kończył się koncertem; wystąpią The Love and Beauty Seekers, Karolina Cicha i Spółka Natalia Przybysz i Raphael Roginski. W niedzielnym finale pod hasłem “Polka Niepodległa” wystąpią kobiety reprezentujące różne branże i zawody, które wygłosić mają ważne społecznie tezy inspirowane świętem 11 Listopada.

Organizatorem odbywających się w Łodzi po raz piąty Igrzysk Wolności jest Fundacja Liberte! we współpracy z EC1 – Łódź Miasto Kultury

za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.