Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Węgrzy pamiętają o bł. ks. J. Popiełuszce. “Jego postać stała się dla nas symbolem. To apostoł wolności i męczennik niepodległości”

Uroczystość poświęcona błogosławionemu Jerzemu Popiełuszce odbyła się w poniedziałek w Domu Dialogu w Budapeszcie z udziałem przedstawicieli władz węgierskich, przyjaciela księdza Popiełuszki, ks. Józefa Maja, oraz ambasadora Polski Jerzego Snopka.

Uczestnicy dzielili się osobistymi wspomnieniami o błogosławionym, a także rozważali, jaką rolę odegrał w polskim społeczeństwie, i jakie jest dzisiejsze znaczenie jego postaci.

Jak podkreślił sekretarz stanu w ministerstwie obrony Węgier Szilard Nemeth w liście przesłanym do uczestników spotkania, ksiądz Popiełuszko jest także bohaterem Węgier, gdyż jego tragedia wplata się w “XX-wieczną kalwarię Europy Wschodniej, a więc także Węgier”.

“Postać Popiełuszki stała się już dla nas symbolem. Jako rzecznik prawdy dostępnymi sobie środkami, siłą słów, śmiał przeciwstawić się nieludzkiemu systemowi komunistycznemu i nawet w najciemniejszych czasach miał odwagę bronić Kościoła i jego nauk” – zaznaczył Nemeth.

Określając księdza Popiełuszkę jako “apostoła wolności i męczennika niepodległości” Nemeth podkreślił, że jego niewzruszona postawa moralna “jest dziś dla nas wzorem”.

Sekretarz stanu do spraw Kościołów, kontaktów z mniejszościami narodowymi i pomocy dla prześladowanych chrześcijan w kancelarii premiera Węgier Miklos Soltesz przypomniał, że węgierski rząd podjął decyzję o postawieniu ks. Popiełuszce pomnika w Budapeszcie. Jak powiedział, przesłanie tego pomnika będzie następujące: “Jeśli jesteśmy wreszcie wolni i możemy żyć jak chrześcijanie, to trzeba tego bronić, ale też nie bagatelizujmy tego okresu ani w Polsce, ani na Węgrzech(). Na wszystkich spoczywa odpowiedzialność” ochrony tej wolności, dla której tyle uczynili bł. Jerzy Popiełuszko, św. Jan Paweł II i wielu innych ludzi.

Ks. Maj przypomniał działalność ks. Popiełuszki, podkreślając, że jego posługa wśród robotników zaczęła się od pielgrzymek na Jasną Górę, ale w mszach za Ojczyznę uczestniczyli już także ludzie z innych środowisk, a wreszcie zaczął asystować w sprawach organizacyjnych wszystkich środowisk gromadzących się na tych mszach.

“Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem moralnego zaangażowania się duchowieństwa polskiego w okresie transformacji ustrojowej w Europie Środkowej i Wschodniej z końca XX wieku” – podkreślił.

Wspomnieniami o ks. Popiełuszce, m.in. z udziału we mszy za Ojczyznę oraz w jego pogrzebie, podzielił się z zebranymi ambasador Snopek. Ocenił, że ks. Popiełuszko, tak jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski i inni, jest “jednym z ojców naszej niepodległości”, ponieważ “ojcowie naszej niepodległości to również ci, którzy przyczynili się w tak wielkim wymiarze, w tak niezwykły sposób do odzyskania jej po raz drugi w 1989 roku”.

W spotkaniu, które poprowadziła dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, uczestniczył też autor książki “Jerzy Popiełuszko. Życie i męczeństwo” Imre Molnar. Na spotkaniu przypomniano, że ks. Popiełuszko ma już pomnik, ulicę swego imienia i tablicę na wyspie Csepel w granicach Budapesztu.

Na poniedziałkową uroczystość, którą zorganizował Instytut Polski w Budapeszcie i ambasada RP, przywieziono z Polski relikwie bł. Jerzego Popiełuszki.

za:www.stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.