Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polska jest kobietą

Jedną z pierwszych decyzji władz Niepodległej było nadanie praw wyborczych kobietom. Było to zupełnie naturalne. Kobiety polskie odegrały ogromną rolę w walce o niepodległość i podtrzymywaniu polskości, angażowały się też w czasach zaborów w życie społeczne i gospodarcze – czy to działając przy Kościele czy w organizacjach socjalistycznych.

Polki służyły w wojsku całe dekady przed tym, nim w krajach zachodnich dopuszczono kobiety do armii. Brały udział w powstaniach. Stanowiły filar Polskiej Organizacji Wojskowej. Sam Józef Piłsudski mówił, że pierwsze za nim ku niepodległości poszły kobiety. W polskim lotnictwie służyła ppr. Janina Lewandowska, razem z innymi oficerami zamordowana przez Sowietów w Katyniu. W czasie II wojny światowej Polki walczyły w AK, czasem na pierwszej linii. Kobiety odegrały ogromną rolę u boku przywódców polskiego Kościoła w czasach PRL – prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Bez kobiet nie byłoby zwycięstwa Solidarności. Dziś też kobiety odgrywają w Polsce dużą rolę, co pokazują statystyki unijne. Dlatego tak śmieszne jest, gdy „postępowe” środowiska próbują wyważać otwarte drzwi i uczyć Polki i Polaków równouprawnienia.

Marcin Herman

za:niezalezna.pl


Copyright © 2017. All Rights Reserved.