„Raport Witolda” trafił do wszystkich europosłów spoza Polski

„Raport Witolda” trafił do wszystkich europosłów spoza Polski. „Po tej lekturze jeden z drugim zakrztusi się przy kolejnej próbie wypowiedzenia frazy ‘polskie obozy śmierci’” /../ Europoseł Dobromir Sośnierz zadbał o to, aby do skrzynek wszystkich europarlamentarzystów spoza Polski dotarła angielska wersja „Raportu Witolda”.

– W ramach akcji „Rotmistrz Pilecki — bohater niezwyciężony” dostarczyliśmy do skrzynek wszystkich posłów spoza Polski angielską wersję „Raport Witolda” dostarczoną mi przez Fundację „Gdzie” i przywiezioną przeze mnie do Brukseli. Mam nadzieję, że po tej lekturze jeden z drugim zakrztusi się przy kolejnej próbie wypowiedzenia frazy „polskie obozy śmierci” – napisał Dobromir Sośnierz na Twitterze.

Ósmego kwietnia br. w Brukseli odbędzie się organizowana przez polskiego europosła konferencja, która ma przypomnieć o misji Pileckiego w niemieckim obozie śmierci. Konferencja ma przypominać postać i misję rotmistrza, który zgłosił się na ochotnika do Auschwitz, niemieckiego obozu śmierci. Założył tam siatkę Związku Organizacji Wojskowej, która przez dwa lata i siedem miesięcy walczyła z niemieckim systemem zniewolenia. Celem działalności rotmistrza Pileckiego było przekazanie światu informacji o skali niemieckiej zbrodni.

– Świat nie chciał wierzyć i pozostał głuchy na to, co działo się w obozie. Pileckiemu udało się zbiec z KL Auschwitz wraz z dwoma towarzyszami w nocy 25/26 kwietnia 1943 roku, kiedy zniesiono już odpowiedzialność zbiorową za ucieczki z obozu – przypominają organizatorzy akcji.

Witold Pilecki w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy, brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.

Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz, skąd przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z obozu w 1943 roku, walczył w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej.

Po wojnie został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r.

za:www.stefczyk.info