Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ocaleni z Holokaustu apelują! Chcą uznania polskich dyplomatów za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

To ponowny wniosek o uznanie polskich dyplomatów za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tak o liście ponad 30 ocalonych z Holokaustu i ich potomków do Jad Waszem mówi Polskiemu Radiu konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner.

Pismo dotyczy uhonorowania Grupy Ładosia, złożonej z polskich dyplomatów z Berna. Podczas II wojny światowej sfałszowali oni tysiące paszportów latynoamerykańskich umożliwiających Żydom uniknięcie obozów zagłady.

W kwietniu Instytut Jad Waszem uznał za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata konsula Konstantego Rokickiego, który własnoręcznie fabrykował paszporty. Tytułu nie przyznano ambasadorowi Aleksandrowi Ładosiowi i jego zastępcy Stefanowi Ryniewiczowi, wyrażając wobec nich pisemne uznanie.

"Jesteśmy zdezorientowani, że tylko jeden z trzech Polaków nieżydowskiego pochodzenia zaangażowanych w operację otrzymał tytuł Sprawiedliwego" - napisali w liście ocaleni i ich potomkowie. Markus Blechner, inicjator listu, ma nadzieję, że Jad Waszem zmieni zdanie. - Jest wiele dowodów na to, że ambasador Ładoś i jego zastępca Ryniewicz byli przełożonymi konsula Rokickiego i bez ich pomocy, bezpośredniej inicjatywy, Konstanty Rokicki nie byłby w stanie przygotować żadnego paszportu - mówił konsul honorowy RP w Zurychu.

Markus Blechner przypomniał, że we wrześniu 2017 roku skierował do Jad Waszem wniosek o wspólne uhonorowanie tytułem Sprawiedliwych trzech polskich dyplomatów. W ocenie konsula honorowego, list ocalonych jest próbą wywarcia nacisku w tej sprawie na Jad Waszem. - Czy Jad Waszem podejmie nasz nowy wniosek przedstawiony w tym liście? Szanse na to oceniam pół na pół. Nie mam żadnego wglądu w wewnętrzne prace, to duża biurokracja przed etapem komisji Jad Waszem, a na czele tej komisji stoi sędzia Sądu Najwyższego. Zatem zajmie to pewien czas, zanim wszystko rozpatrzą - powiedział.

Markus Blechner dodał, że odpowiedź na jego wcześniejszy wniosek do Jad Waszem dotarła do niego w kwietniu, a pismo wysłano nie z Izraela, a z Paryża. W ocenie konsula honorowego, izraelski instytut nie przestudiował jego wniosku we właściwy sposób. - Jeśliby to zrobili, przeanalizowali wszystkie dokumenty, załączone nie tylko świadectwa, ale też wewnętrzne dokumenty rządu na uchodźstwie, to zrozumieliby natychmiast, że nie chodzi o pojedynczą osobę, ale cały zespół - powiedział Markus Blechner. Przyznał jednak, że Jad Waszem to niezależna organizacja, której decyzji nie można zaskarżać do sądu. - Musimy jednak znaleźć jakieś rozwiązanie - stwierdził konsul honorowy RP w Zurychu.

Konsul Konstanty Rokicki był jednym z kilku polskich dyplomatów, którzy wraz z żydowskimi działaczami Chaimem Eissem i Abrahamem Silberscheinem tworzyli Grupę Ładosia, zwaną od nazwiska ambasadora Aleksandra Ładosia. Tajny proceder pozyskiwania, fałszowania i przekazywania paszportów latynoamerykańskich do zagrożonych Żydów miał pełną akceptację i wsparcie polskiego rządu emigracyjnego.
Według dotychczasowych badań, przy pomocy fałszywych dokumentów organizowanych przez Grupę Ładosia, Holokaust przeżyło co najmniej 600 zidentyfikowanych osób. Prace nad ustaleniem nazwisk ocalonych prowadzą polscy dyplomaci w Szwajcarii, IPN oraz Instytut Pileckiego.  


za:telewizjarepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.