Timmermans będzie musiał współpracować z Wojciechowskim? Znamy skład nowej KE!

Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie listę kandydatów na komisarzy z podziałem na stanowiska. Przedstawiciel Polski, były europoseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski, został kandydatem na komisarza rolnictwa. Nowa działka przypadła Fransowi Timmermansowi. Komisarz będzie musiał współpracować... z Januszem Wojciechowskim.

Propozycję podziału tek ogłosiła przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dunka Margrethe Vestager została kandydatką na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. cyfrowych, a Frans Timmermans - kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski.

Czeszka Viera Jourova ma z kolei objąć stanowisko komisarza ds. wartości, a Belg Didier Reynders - komisarza ds. sprawiedliwości - boje mają odpowiadać w przyszłej Komisji Europejskiej za praworządność.

Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

za:niezalezna.pl