Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

L. Żebrowski: Nie można deprecjonować wysiłku i poświęcenia tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim

Jeśli to jest wydarzenie niepowtarzalne, a miało miejsce w naszej historii, to nie można deprecjonować wysiłku i poświęcenia tych, którzy w tym powstaniu wzięli udział, a z tym mamy obecnie do czynienia. Jest taka moda, żeby

na to wszystko narzekać i pokazywać, że Powstanie Warszawskie nie miało sensu – powiedział historyk Leszek Żebrowski.

Dziś mija 75 lat od zakończenia Powstania Warszawskiego, największej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. O godz. 18.00 będzie miało miejsce uroczyste zgaszenie ognia pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Wielkość strat poniesionych przez stronę polską w wyniku powstania powoduje, że decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje. Można bardzo wiele argumentów przedstawić, które będą całkowicie racjonalne – oznajmił historyk.

    – Natomiast taka narracja powoduje, że ludzie, którzy nie mają w ogóle pojęcia o wydarzeniach historycznych, nie potrafią ich umiejscowić w kontekście i poprawnie ich ocenić, patrzą na to, co najmniej podejrzliwie a nawet źle. Co mamy więc zrobić z tymi ofiarami przeszło 200 tysięcy istnień ludzkich? Przecież oni nie poszli po to, żeby dać się zamordować i spalić. Oni mieli pragnienie wolności i mieli prawo to okazać – powiedział Leszek Żebrowski.

Historyk zwrócił uwagę, że Powstanie Warszawskie, tak jak każde inne wydarzenie historyczne, było wydarzeniem niepowtarzalnym. Nie można deprecjonować wysiłku i poświecenia tych którzy wzięli w nim udział – dodał.

    – Powstanie Warszawskie, tak jak każde inne wydarzenie historyczne, jest wydarzeniem niepowtarzalnym, to znaczy nigdy się taka sytuacja już nie powtórzy, nie będziemy tego ani naśladować, ani też nie będziemy korzystać z takich doświadczeń, żeby do czegoś takiego nie doszło. Jeśli to jest wydarzenie niepowtarzalne, a miało miejsce w naszej historii, to nie można deprecjonować wysiłku i poświęcenia tych, którzy w tym powstaniu wzięli udział, a z tym mamy obecnie do czynienia. Jest taka moda, żeby na to wszystko narzekać i pokazywać, że to nie miało sensu – wskazał.

W tego typu sytuacjach zawsze winny jest napastnik – podkreślił.

    – A nie ten kto się broni. Jeśli ludność Warszawy broniła się przed Niemcami, to była do tego jak najbardziej uprawniona. Jeśli Niemcy stosowali tak potworne represje, o których przecież nie było dokładnie wiadomo, że to tak nastąpi, bo były pewne wcześniejsze wydarzenia, które pokazywały, że takie powstania były organizowane i trwały kilka dni, i były wygrane – podsumował Leszek Żebrowski.

W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły od 130 do 180 tys., a nawet do 200 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Planowane na kilka dni powstanie, trwało ponad dwa miesiące.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.