Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pamięć i tożsamość

Odkąd pamiętam, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były czasem, gdy przy grobach spotykaliśmy się z bliższą i dalszą rodziną, czasem to były spotkania tylko raz w roku. Przypominaliśmy sobie babcie i dziadków, odżywały dawne historie.

Ważne miejsce w tych rozmowach zajmował dziadek Józef, ułan marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasach szkolnych przed 1 listopada nasza drużyna harcerska porządkowała groby, także te bezimienne z I wojny światowej, a odważni nauczyciele historii (był głęboki PRL) opowiadali o ojcach niepodległości i odzyskanej wolności w 1918 r. Te wspomnienia były szczególnie żywe, bo w Tarnowie niemal wszyscy młodzi chłopcy byli w wojsku Marszałka. Jeździliśmy także do podtarnowskich miejscowości, gdzie żołnierze Armii Krajowej walczyli najpierw z niemieckim okupantem, a później sowieckim najeźdźcą. W najbliższych dniach ruszymy na cmentarze i będziemy wspominać tych, którzy odeszli. Naszych najbliższych i osoby, które choć niepoznane osobiście, odcisnęły trwały ślad w naszym życiu. Pamięć o zmarłych stanowi o naszej tożsamości i naszej historii – człowiek oderwany od korzeni łatwo ulega wpływom, które niszczą jego związki i poczucie przynależności do wspólnoty.

Dorota Kania

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.