Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Każdy chrześcijanin jest człowiekiem walki. Chrześcijanin jest człowiekiem powołanym do zwycięstwa

Różaniec bywał w dziejach chrześcijaństwa użyty do walki. Był narzędziem w walce cywilizacyjnej. Bo tak naprawdę każdy chrześcijanin jest człowiekiem walki. Chrześcijanin jest człowiekiem powołanym do zwycięstwa – stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz

, etyk, w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

/.../
W tym roku emocje wzbudziło samo logo „Marszu Niepodległości” zaproponowane przez Ruch Narodowy.

– Jest nim zaciśnięta pięść podniesiona ku górze, a wokół niej różaniec i napis „Miej w opiece naród cały”. To logo zostało bardzo szybko skrytykowane przez różne środowiska, w tym także kościelne. Doczekało się komentarza rzecznika Episkopatu Polski. Rzecznik zwraca uwagę na to, że różaniec jest modlitwą pokoju, a nie agresji. Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój – mówił kapłan.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że nie chce zabierać głosu w tym sporze ani popierać konkretnego środowiska, tylko próbuje zrozumieć stronę skrytykowaną i osądzoną.

– Nie wiem, czy różaniec jest tylko i wyłącznie modlitwą jedności i pokoju. Oczywiście każda modlitwa ma na celu pojednanie z Bogiem i między ludźmi oraz wprowadzenie pokoju, ładu i harmonii. Ale droga do jedności i pokoju, jak wiemy, może być naprawdę bardzo różna. Leon XIII, opisując w jednej ze swoich encyklik wydarzenia spod Lepanto, wspominał, że oprócz rycerstwa walczącego z inwazją turecką, islamską, brali w tej inwazji udział pozostający w domach modlący się. I pisał: „Ci, którzy nie byli zdolni do włączenia się do boju, uformowali armię pobożnych suplikantów, którzy wzywali Maryję i jednym głosem pozdrawiali ją słowami różańca, błagając Matkę Bożą o wielkie zwycięstwo dla walczących towarzyszy” – opowiedział etyk.

W tej bitwie flota chrześcijańska odniosła bez większych strat zwycięstwo. Walka na wskroś chrześcijańska była i jest wpisana w nasz etos narodowy – zauważył kapłan.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.