Ks. prof. P. Bortkiewicz: Każdy chrześcijanin jest człowiekiem walki. Chrześcijanin jest człowiekiem powołanym do zwycięstwa

Różaniec bywał w dziejach chrześcijaństwa użyty do walki. Był narzędziem w walce cywilizacyjnej. Bo tak naprawdę każdy chrześcijanin jest człowiekiem walki. Chrześcijanin jest człowiekiem powołanym do zwycięstwa – stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz

, etyk, w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

/.../
W tym roku emocje wzbudziło samo logo „Marszu Niepodległości” zaproponowane przez Ruch Narodowy.

– Jest nim zaciśnięta pięść podniesiona ku górze, a wokół niej różaniec i napis „Miej w opiece naród cały”. To logo zostało bardzo szybko skrytykowane przez różne środowiska, w tym także kościelne. Doczekało się komentarza rzecznika Episkopatu Polski. Rzecznik zwraca uwagę na to, że różaniec jest modlitwą pokoju, a nie agresji. Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój – mówił kapłan.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że nie chce zabierać głosu w tym sporze ani popierać konkretnego środowiska, tylko próbuje zrozumieć stronę skrytykowaną i osądzoną.

– Nie wiem, czy różaniec jest tylko i wyłącznie modlitwą jedności i pokoju. Oczywiście każda modlitwa ma na celu pojednanie z Bogiem i między ludźmi oraz wprowadzenie pokoju, ładu i harmonii. Ale droga do jedności i pokoju, jak wiemy, może być naprawdę bardzo różna. Leon XIII, opisując w jednej ze swoich encyklik wydarzenia spod Lepanto, wspominał, że oprócz rycerstwa walczącego z inwazją turecką, islamską, brali w tej inwazji udział pozostający w domach modlący się. I pisał: „Ci, którzy nie byli zdolni do włączenia się do boju, uformowali armię pobożnych suplikantów, którzy wzywali Maryję i jednym głosem pozdrawiali ją słowami różańca, błagając Matkę Bożą o wielkie zwycięstwo dla walczących towarzyszy” – opowiedział etyk.

W tej bitwie flota chrześcijańska odniosła bez większych strat zwycięstwo. Walka na wskroś chrześcijańska była i jest wpisana w nasz etos narodowy – zauważył kapłan.

za:www.radiomaryja.pl