Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Czy wiceprzewodnicząca KE dopilnuje praworządności w Niemczech? Stacja ZDF wciąż nie przeprosiła za kłamstwo o „polskich obozach”

Stowarzyszenie Patria Nostra, które od lat na drodze sądowej walczy z kłamstwami o „polskich obozach”, skierowało do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourovej petycję z prośbą, aby zainterweniowała ws. niewykonywania na terenie Niemiec wyroku polskiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sąd ten już 3 lata temu

nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie przeprosin Pana Karola Tendery za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Petycja skierowana została do Věry Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, która obecnie odpowiada w tej instytucji „za wartości i przejrzystość”, a więc m.in. za sprawę nie wykonania prawomocnego wyroku polskiego sądu na terenie Republiki Federalnej Niemiec. „W związku z doniesieniami medialnymi na temat tego, że planuje Pani wizytę w Polsce, zwracamy się z prośbą o poparcie i pomoc w sprawie podjęcia działań w celu zapewnienia wykonania na terenie Niemiec wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2016 r.” – czytamy w petycji Patria Nostra.

W wyroku tym krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie na jej stronie internetowej przeprosin Karola Tendery za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”. W listopadzie 2017 roku również niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Jednak ZDF odwołał się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który anulował decyzję sądu niższej niemieckiej instancji w tej sprawie i uznał, że niemiecka telewizja ZDF nie musi wykonywać polskiego wyroku nakazującego jej przeprosić na swojej głównej swojej stronie internetowej Karola Tenderę, który domagał się przeprosin i sądowego zakazu posługiwania się określeniami fałszującymi historię.

Decyzja niemieckiego sądu spotkała się z oburzeniem polskiej opinii publicznej, a wyrok FTS został odczytany jako dalszy ciąg kampanii oszczerstw prowadzonej od wielu lat wobec polskiego narodu. Głosy krytyczne wobec tego wyroku napływają nawet ze środowiska naukowego Niemiec. Przypomnijmy, że tak premier jak i kanclerz Niemiec podczas niedawnych wizyt w Polsce jednoznacznie mówili o winie i odpowiedzialności Niemiec za Holokaust.

W petycji skierowanej przez Patria Nostra do Věry Jourovej jest natomiast odwołanie do jej słów: „Ponieważ w jednym z wywiadów deklarowała Pani, że „sprawdzimy stan praworządności we wszystkich krajach członkowskich” ufamy, że można liczyć na Pani zapał także w sprawie wykonania wyroku w sprawie Pana Tendery. Wzajemne uznawanie wykonalności wyroków jest wszak jedną z fundamentalnych wartości na których zbudowany jest porządek prawny Unii Europejskiej. (...) Istnieje ryzyko, że nieuznanie wyroku polskiego sądu w przedmiotowej sprawie może stworzyć niebezpieczny precedens nieuznawania wyroków przez inne państwa członkowskie” – czytamy w petycji podpisanej przez Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych oraz mec. Lecha Obarę, prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra.

Niemiecka telewizja ZDF pod koniec września 2019 wycofała z polskiego Sądu Najwyższego skargę kasacyjną na wyrok krakowskiego sądu, który swoim wyrokiem nakazał jej przeprosić Karola Tenderę – byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Do tej pory jednak ZDF nie umieściła przeprosin na swojej stronie internetowej, co nakazał jej polski sąd. Karol Tendera już tego nie doczeka. Zmarł 1 października 2019 roku w swoim rodzinnym Krakowie.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.