Litwa: Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II

Sejm Litwy ustanowił rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II. Wniosek Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), by w sposób szczególny uczcić przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, przyjęto jednomyślnie.

„Zgodność podczas głosowania nad naszą uchwałą świadczy o wielości św. Jana Pawła II” – powiedziała w piątek przewodnicząca sejmowej frakcji AWPL-ZChR, poseł Wanda Krawczonok.

Uchwała w sprawie ustanowienia na Litwie roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II została przyjęta w czwartek. Opowiedziało się za nią 78 posłów obecnych na sali. Litewski jednoizbowy parlament liczy 141 deputowanych.

W uchwale podkreślono, że „Papież Jan Paweł II swoją działalnością i autorytetem przyczynił się do zmian systemu wartości mieszkańców Litwy, jak też wspierał wolnościowe dążenia kraju”.

    „Święty Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który odwiedził Litwę. Jego wizyta duszpasterska (w krajach bałtyckich) w 1993 roku stała się wielkim moralnym i dyplomatycznym wsparciem dla Litwy po odzyskaniu niepodległości w 1990 roku” – czytamy w dokumencie.

Zaznaczono w nim, że „Papież Jan Paweł II był jednym z największych autorytetów na świecie, zwolennikiem dialogu ekumenicznego, nieustającym pielgrzymem, który odwiedził najdalsze zakątki świata, wspierał integrację Europy i był jednym z głównych architektów zmian, które zaszły w 1989 roku”.

Teraz na wniosek Sejmu rząd Litwy opracuje roczny program obchodów i przyzna fundusze na ten cel. Swój program przygotowuje też AWPL-ZChR.

    „Sądzę, że wiele polskich środowisk na Litwie uczci 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II” – zauważyła Krawczonok.

Dodała, że największe uroczystości odbędą się w maju, gdyż Karol Wojtyła urodził się 18 maja, oraz we wrześniu, w rocznicę wizyty Papieża na Litwie.

Swą 61. podróż apostolską św. Jan Paweł II odbył w dniach 4-10 września 1993 roku. Odwiedził wówczas Litwę, Łotwę i Estonię.

za:www.radiomaryja.pl