Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rośnie oglądalność TVP Info, a spada TVN24

W listopadzie br. liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych było TVN24, które jednak traci widzów. Z kolei na drugim miejscu znalazło się TVP Info, które zanotowało wzrost oglądalności o 5 proc. – wynika z danych Nielsen Audience Measurement

, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Mediacom.

 Średni dobowy udział TVN24 wyniósł 4,34 proc., po spadku względem analogicznego miesiąca rok wcześniej o 6,98 proc. Drugą lokatę zajęło TVP Info. Średni miesięczny wynik tego kanału wyniósł 3,76 proc. (po wzroście o 5,09 proc.). Podium uzupełnia Polsat News. W ubiegłym miesiącu kanał miał 1,26 proc. udziału.

Kolejną pozycję zajął kanał TVP3 z udziałem na poziomie 1 proc. Jego wynik względem listopada zeszłego roku wzrósł o 10,88 proc. Ostatnia była Telewizja wPolsce.pl, która nadaje od czerwca 2017 roku.

Największy udział (4,86 proc.) wśród grup kanałów newsowych w listopadzie br. miała Telewizja Polska, mająca w portfolio stacje TVP Info oraz TVP3 i notująca wzrost o 6,25 proc. Stacje te wyprzedziły anteny newsowe Telewizji TVN, których udział zmniejszył się o 6,26 proc. do 4,72 proc. (łączne dane dla TVN24 i TVN24 BiS).

za:dorzeczy.pl

***

TVN zapłaci ćwierć miliona za promowanie patologicznych postaw

Skargi widzów przyniosły efekt w postaci kary finansowej nałożonej na prywatną stację telewizyjną w związku z emisją cyklu programów promujących destrukcyjne zachowania i postawy. Chociaż sądowa batalia w kolejnych instancjach trwała łącznie kilka lat, to zakończyła się oddaleniem przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej złożonej przez TVN.
 
Długie postępowanie dotyczyło serii audycji „Rozmowy w Toku” z 2012 roku, o wiele mówiących tytułach: „Po co talent, po co szkoła – ja pozować będę goła!” ; „Jak imprezuje ćpunka z gimnazjum?”; „Na randkach spotykam samych zboczeńców!” oraz „Popatrz na mnie! Widzisz przed sobą pustaka?”.

Skargi, które złożyli po emisji programów widzowie, spowodowały reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Uznała ona, iż stacja złamała artykuł 18. ustawy o RTV. Ta zaś zakazuje rozpowszechniania audycji „mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich” poza godzinami 23:00-6:00.

„Tematy poruszane we wskazanych audycjach z cyklu Rozmowy w toku są kontrowersyjne, dotyczą głównie sfery obyczajowej, prezentują skrajne, często patologiczne zachowania i postawy życiowe. Nagromadzenie w audycjach sensacyjnych relacji jest tak duże, że widz może odnieść wrażenie, iż opisywane sytuacje oraz sposób postępowania to norma, a nie margines społecznych zachowań” – stwierdziła rada.

Według portalu gazeta.pl, stacja broniła się twierdząc, że „audycje nie były demoralizujące, nie zawierały drastycznych treści, a negatywne wzorce postępowania były jednoznacznie krytykowane nie tylko przez samą prowadzącą Ewę Drzyzgę, ale również ekspertów biorących udział w programach. Przedstawiciele TVN podkreślali, że audycje mogły też być przestrogą dla rodziców i dzieci m.in. przed kontaktami z narkotykami”.

Telewizja poszła do sądu. Odwołanie od kary wynoszącej 250 tysięcy złotych oddalił jednak zarówno Sąd Okręgowy (w 2015 roku), jak i Apelacyjny (2017).

Skargę kasacyjną rozpatrzyła na niejawnym posiedzeniu 18 października 2019 roku Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Także ona podzieliła opinię KRRiTV.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.