Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Cerkiew w dobie koronawirusa

Jedne z najważniejszych miejsc rosyjskiego prawosławia – ławra Troicko-Siergijewska w Siergijewie Posadzie i ławra Peczerska (w Kijowie, ale należąca do Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego) to wciąż aktywne ogniska koronawirusa. Do tej pory zmarło albo trafiło do szpitala kilku wysoko postawionych hierarchów moskiewskiej Cerkwi w Rosji i na Ukrainie.

Na razie końca dramatu nie widać. Tymczasem nie ma takich problemów w Cerkwi Ukrainy podlegającej Konstantynopolowi, nie mówiąc o Cerkwi greckiej. To dlatego, że Cerkiew ukraińska i grecka generalnie zastosowały się do państwowych zaleceń dotyczących kwarantanny w przeciwieństwie do Cerkwi patriarchatu moskiewskiego, której duchowni w początkowej fazie wręcz ostentacyjnie lekceważyli zagrożenie. Warto o tym pamiętać w Polsce, bo pojawiają się głosy, że polski Kościół rzekomo zdradził wiernych, stosując się do państwowych przepisów i ograniczając dostęp do mszy. Dzisiaj polskie kościoły otwierają się na większą rzeszę wiernych, a rosyjska Cerkiew przeżywa dramat. Dojrzała wiara nie powinna się kierować tylko emocjami, musi być w niej także element rozumu, to też dar Boży.

Marcin Herman

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.