Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Co to się porobiło... Niemieckie media o utracie reputacji TSUE

- Wszystkie te wydarzenia spowodowały, że wiele orzeczeń TSUE stało się coraz mniej akceptowanych. W rezultacie jego orzecznictwo nie mogło uniknąć zwrócenia większej uwagi na deficyty metodologiczne. Nie tylko stało się oczywiste, że niektóre jego wyroki były ledwo prawnie uzasadnione. Również rzucało się w oczy to, że sędziowie luksemburscy często albo nie chcieli, albo nie byli w stanie odpowiednio uzasadnić swych wyroków - pisze Lars Klenk w internetowej wersji Frankfurter Allgemeine Zeitung w krytycznym wobec TSUE artykule pt. "Silnik integracji pod presją legitymacji". Można odnieść wrażenie, że krytyka odrzucenia przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzeczenia TSUE, oraz jego ostatnie orzeczenia uderzające w niemieckie interesy związane z Nord Stream, zmieniły postrzeganie tego unijnego organu.

 - Nie usprawiedliwiają ich nawet najbardziej desperackie interpretacje prawne, zwykle wyrażały jedynie puste formuły lub ograniczały się do niejasnych i dwuznacznych wypowiedzi. Na największych zwolennikach Unii działa to w najlepszym razie rozczarowująco, a w najgorszym stało się przyczyną głębokiej frustracji, jak to zapewne było ostatnio w przypadku sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
- pisze Klenk

Żeby jednak ktoś nie pomyślał, że krytyka TSUE może mieć cokolwiek wspólnego z krytyką płynącą z Polski czy Węgier, czujny publicysta FAZ dodaje...

- Jak poradzić sobie z tym stanem rzeczy? Niektórzy utratę reputacji TSUE, z uwagi na jego zbyt jednostronne, zawsze euroentuzjastyczne orzecznictwo, przyjmą pewnie nawet z dużym zadowoleniem. W długoterminowej perspektywie byłoby to jednak fatalne, gdyż Unia Europejska bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje stanowczego trybunału, choćby po to, by przeciwstawić się reżimom autorytarnym w Polsce i na Węgrzech.


Reżimom autorytarnym...

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.