Oni nic nie wiedzą

Zdewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki podczas zamieszek w Waszyngtonie (np. napisami „Fuck Trump”) to jedno z najbardziej kuriozalnych, a jednocześnie symbolicznych wydarzeń naszych czasów. Wszak Tadeusz Kościuszko był sam powstańcem, rewolucjonistą, żołnierzem walczącym o wyzwolenie Stanów Zjednoczonych i Rzeczypospolitej spod imperialnego jarzma oraz, jakbyśmy to dziś powiedzieli, upominał się o prawa wykluczonych czarnych

(swój majątek przekazał Jeffersonowi na wykup niewolników), Indian czy chłopów na ziemiach Rzeczypospolitej.

A mimo to pewnie został uznany przez zrewoltowany tłum za jakiegoś „białego suprematystę”. W polskim internecie sympatyzujący z protestami w USA tłumaczyli, że tamci przecież nie wiedzieli. Ale właśnie na tym polega problem, że nie wiedzieli. Nie mają pojęcia o niczym. Oto nowe pokolenie, nowy świat. Takich, którzy odczuwają słuszny gniew, ale generalnie niewiele wiedzą poza tym, co wyczytali czy raczej obejrzeli na portalach społecznościowych. I nie chodzi tylko o tych rozgniewanych mieszkańców amerykańskich gett i lewackich zadymiarzy. To byłoby zbyt proste. Arogancja, ignorancja i bełkot to już domena całego świata i wszystkich barw politycznych.

Marcin Herman

za:niezalezna.pl

***

Skandal! Zdewastowano pomnik Kościuszki w Warszawie

Jak informuje Polsat News, w nocy z wtorku na środę nieznane osoby zniszczyły pomnik Kościuszki w Warszawie, malując na nim czarnym sprayem napis “black lives matter”. Wandale wykorzystali hasło, które towarzyszy masowym protestom w Stanach Zjednoczonych po zabójstwie czarnoskórego Geroge’a Floyda przez policjanta.

– Dziś w nocy zdewastowano warszawski pomnik Kościuszki. Napis nawiązuje do dramatycznych wydarzeń w USA, a stołeczny monument jest wierną repliką tego, który stoi nieopodal Białego Domu w Waszyngtonie – napisał dziennikarz Polsat News Dawid Styś.

Przypomnijmy, że kilka dni temu doszło do zdewastowania pomnika Kościuszki w stolicy Stanów Zjednoczonych. Wiele wskazuje na to, że zdarzenia z Waszyngtonu stały się źródłem inspiracji dla osób, które dokonały podobnego aktu wandalizmu w Warszawie. Napis “Black Lives Matter” to hasło aktywistów afroamerykańskich prowadzących kampanię przeciwko przemocy i rasizmowi , które ich zdaniem wymierzone są w społeczność czarnych w Ameryce.

Choć jeszcze do stołecznej policji nie dotarło oficjalne zgłoszenie w sprawie zdewastowania pomnika, na miejsce zostali już wysłani funkcjonariusze mający za zadanie zabezpieczyć wszelkie dowody w tej sprawie, w tym również nagrania z monitoringu. “Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał” – powiedział nadkom. Robert Szumiata, oficer Prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I w rozmowie z Polsat News.

Dodajmy, iż gen. Kościuszko, zwany Bohaterem Dwóch Narodów, był generałem brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jako inżynier wojskowy wsławił się budową fortyfikacji dla Armii Kontynentalnej, w tym twierdzy West Point nad rzeką Hudson.

Po upadku powstania przeciw Rosji w 1794 r. (zwanego na jego cześć insurekcją kościuszkowską), w którym Kościuszko dowodził jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej i uwolnieniu przez Rosjan, powrócił na kilkanaście miesięcy do Stanów Zjednoczonych. Witany był jako bohater walk o niepodległość dwóch narodów.

Kościuszko zaprzyjaźnił się z Thomasem Jeffersonem, amerykańskim prawnikiem, działaczem niepodległościowym, jednym z autorów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, który został trzecim prezydentem USA (1801-1809). Kościuszko w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

 
za:www.stefczyk.info