Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Bp Adam Wodarczyk: W sprawie ks. Franciszka Blachnickiego czekamy ze spokojem na wyniki śledztwa IPN

W sprawie ks. Franciszka Blachnickiego czekamy ze spokojem na wyniki śledztwa IPN - powiedział w Radiu eM bp Adam Wodarczyk. Jak wyjaśnił, jeśli potwierdzi ono, że sługa Boży został otruty, to może być skierowany wniosek do Stolicy Apostolskiej o uznanie go za męczennika.

Bp Adam Wodarczyk, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, przypomniał, że sługa Boży został już uznany za wyznawcę, kiedy papież Franciszek podpisał 30.9.2015 wniosek do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, aby ogłosić dekret o heroiczności cnót.

– Czekaliśmy cały czas na cud, który jest potrzebny do beatyfikacji wyznawcy – dodał bp Wodarczyk. Powiedział też, że motyw cierpienia znoszonego z miłości do Chrystusa, do Kościoła, ale i do Polski był linią wiodącą w życiu założyciela Ruchu Światło-Życie. Przypomniał, że był więźniem KL Auschwitz, potem katowickiego więzienia. Prześladowany był w PRL, a pierwsze zapisy o jego inwigilacji, jakie zachowały się w archiwum IPN pochodzą z lat 1953-54, kiedy był młodym wikarym. Ks. Blachnicki zapisał w swoim dzienniku duchowym „życie swoje oddaję dla Kościoła i za Kościół” – zauważył bp Adam Wodarczyk.

– Jeśli ustalenia śledztwa IPN potwierdzą fakt zamordowania ks. Blachnickiego, to będziemy zmieniali klasyfikację, że oprócz potwierdzonej przez Kościół świętości życia, miał miejsce też akt szczególnej odwagi wiary, jaką jest akt męczeństwa. Ale czekamy ze spokojem na wyniki śledztwa IPN – mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.