Ministerstwo kultury realizuje program powstania sieci nowoczesnych muzeów

Resort kultury prowadzi na terenie całego kraju ponad 100 projektów muzealnych. Powstaje sieć nowoczesnych placówek, które mają uzupełniać białe plamy w polskiej pamięci narodowej. W tym roku planowane jest m.in. otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. W kolejnym gotowe mają być Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu oraz Muzeum Historii Polski.

III Rzeczpospolita wybiórczo podchodziła do narodowej pamięci. Ważne inwestycje muzealne były blokowane i odkładane w czasie – tłumaczy wicepremier Piotr Gliński.

    – To jest nieprzypadkowe działanie, jeśli ktoś pozbawia wspólnotę pamięci politycznej. Robi to po to, aby ją osłabiać. Jest to zupełnie oczywiste – mówi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.

W narodowej pamięci nie było miejsca dla Żołnierzy Wyklętych. Wciąż za mało podkreślano dramat polskiego narodu w trakcie II wojny światowej. Pokazuje to historia Westerplatte, legendarnego miejsca, gdzie w 1939 roku pierwsi Polacy chwycili za broń. Szczątków obrońców Wybrzeża nikt przez lata nie szukał.

    – Rzeczpospolita, po roku 1989, przez 30 lat nie odnalazła jednych z najważniejszych bohaterów polskiej świadomości i nie zbudowała muzeum na Westerplatte – mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

Dopiero niedawno na Westerplatte odnaleziono szczątki bohaterów. Pięciu z nich udało się do tej pory zidentyfikować. 1 września 2022 roku doczekają się oni uroczystego pochówku. Wtedy też będą znane nazwiska pozostałych odnalezionych obrońców Wybrzeża. W 2026 roku na Westerplatte otwarte zostanie muzeum.

    – W roku 2022 planujemy wernisaż wystawy w budynku elektrowni. To będzie pierwszy muzealny budynek na półwyspie Westerplatte w ramach naszej inwestycji – informuje dr Karol Nawrocki.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 to jedna z wielu placówek, jakie przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstają na 100-lecie niepodległości Polski. To cała sieć instytucji, w skład których wchodzi projekt flagowy, czyli Muzeum Historii Polski w Warszawie.

    – Muzeum Historii Polski będziemy otwierać we wrześniu 2022 roku, czyli za niecałe dwa lata – mówi minister Piotr Gliński.

Największe eksponaty są już w muzeum. Po otwarciu placówkę ma odwiedzać ponad 500 tys. osób rocznie. Bardziej zaawansowane prace trwają w Ostrowi Mazowieckiej. W tym roku planowane jest otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich – wskazuje dyrektor Karol Madaj.

    – Z jednej strony chcemy pokazać postać Witolda Pileckiego, a z drugiej strony chcemy sami być jak on. Chcemy zrobić to, co on robił, czyli dokumentować, pisać, pokazywać terror niemiecki, zagładę Żydów – wyjaśnia Karol Madaj.

W przygotowaniu jest wystawa stała, która ma przypominać raport. W ten sposób dotrzemy do relacji świadków i archiwalnych dokumentów. Blisko otwarcia jest też Muzeum Pamięci Sybiru. Placówka na dobre zacznie działać 17 września – podkreśla dyrektor Wojciech Śleszyński.

    – Poprzez wystawę będą nas prowadzić autentyczne głosy, relacje osób, które były na Syberii czy w Kazachstanie. Podobnie jest w przypadku audio przewodnika – mówi dyrektor prof. Wojciech Śleszyński.

Właściwego upamiętnienia po latach doczekała się także „Zbrodnia Piaśnicka”. W lasach w okolicach Wejherowa mordowano polską inteligencję. Doświadczenie przy tej zbrodni posłużyło później Niemcom w realizacji kolejnych planów eksterminacji. W Muzeum Piaśnickim powstaje już wystawa stała.

    – Stworzyliśmy scenariusz i koncepcję wystawy. Muzeum będzie funkcjonować docelowo w historycznym miejscu, w tzw. willi doktora Panka – mówi Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, która nadzoruje budowę muzeum.

W trakcie wojny willa należąca do polskiego patrioty, Franciszka Panka, została przejęta przez gestapo. Stamtąd zapadały decyzje o egzekucjach w lasach piaśnickich.

Kolejne dramatyczne karty polskiej historii w swoim nauczaniu przywoływał św. Jan Paweł II. W sieci muzeów na terenie całego kraju, to w Toruniu, przy współpracy resortu kultury i Fundacji Lux Veritatis, powstaje Muzeum Pamięć i Tożsamość. Tutaj także niebawem ruszą prace nad realizacją wystawy stałej.

    – Muzeum postawiło bardzo wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o termin realizacji. Chcemy, żeby wystawa była gotowa najdalej w 2022 roku – informuje Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Muzeum Pamięć i Tożsamość to historia Polski pokazana przez aksjologię św. Jana Pawła II – podkreśla wicepremier Piotr Gliński. I dodaje, że w placówce uwypuklone zostaną tysiące relacji bohaterskiej postawy Polaków, którzy ratowali Żydów w trakcie wojny.

    – To są materiały, które muszą być przedstawione szerszej publiczności. Najlepszą formą prezentowania świadectw postawy chrześcijańskiej jest zorganizowanie muzeum przy Parku Pamięci – mówi minister Piotr Gliński.

Park Pamięci w Toruniu działa od tego roku, podobnie jak otwarte na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W Lublinie ma powstać Muzeum Kresów. W Chełmie – Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Łącznie w tej chwili resort kultury prowadzi ponad 100 projektów muzealnych na terenie całego kraju.


za:www.radiomaryja.pl