Prezes proaborcyjnej organizacji: obalenie Roe vs Wade możliwe

W niedawnym wywiadzie prezes proaborcyjnej grupy NARAL ujawniła, że organizacja przygotowuje się na obalenie wyroku Sądu Najwyższego z 1973 r . w sprawie Roe vs Wade, który narzucił aborcję na życzenie w Stanach Zjednoczonych.

Prezes NARAL Pro-Choice America, Ilyse Hogue, zapytana w wywiadzie dla dziennika Daily Beast z 3 stycznia, czy Stany Zjednoczone mogą „naprawdę stracić Roe vs Wade”, odpowiedziała, że ​​jej organizacja się na to przygotowuje. „Absolutnie możemy i na pewno przygotowujemy się na to z naszymi partnerami w ruchu [na rzecz aborcji]” - powiedziała Hogue. „Duża część naszej pracy w ciągu ostatnich kilku lat polegała na zapewnieniu, że mamy to, co nazywamy wyspami dostępu – niebieskie [tj. skłaniające się ku Demokratom – przyp. red.] stany, które kodyfikują prawo do aborcji. Zapewniamy, że mamy na miejscu praktykę tego rodzaju, gdzie mogą się udać kobiety”, dodała.

Komentarze Hogue pojawiły się trzy miesiące po tym, jak prezydent Donald Trump, określany jako najbardziej pro-life spośród prezydentów USA, doczekał się, że Sąd Najwyższy zaprzysiągł Amy Coney Barrett jako trzecią spośród sędziów, których nominował jako prezydent. Zaprzysiężenie dwóch pierwszych, Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugha, dało już Sądowi konserwatywną przewagę 5-4, chociaż nie zawsze orzekał on w ten sposób. Oczekuje się, że zaprzysiężenie Barrett w październiku zeszłego roku doda teraz konserwatywnych wpływów w sprawach, które toczą się przed najwyższym sądem w kraju.

za:bialykruk.pl